Të rinjtë në Maqedoninë e Veriut largohen nga shtëpia e prindërve të tyre në moshën 32 vjeçare

Autori

Autori

Portali Tetova

March 13, 2024, 05:03

Për dallim nga vendet më të zhvilluara në Evropë, të rinjtë në Ballkan mjaftë vonë largohen nga shtëpitë e prindërve të tyre dhe bëhet më të pavarur, tregon hulumtimi i Eurostat, sipas të cilit, të rinjtë në Maqedoninë e Veriut e braktisin shtëpinë e prindërve të tyre në moshën 32,1 vjeçare, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

Të rinjtë në Kroaci e braktisin shtëpinë e prindërve të tyre mesatarisht në moshën 33,4 vjeçare, ndërsa të rinjtë në Estoni më herët në moshën 22,7 vjeçare mesatarisht.

Mesatarisht, të rinjtë në Serbi e braktisin shtëpinë e prindërve të tyre në moshën 31,4 vjeçare, në Mal të Zi në 33,3 dhe në Maqedoninë e Veriut në moshën 32,1 vjeçare. Nga ana tjetër, të rinjtë nga pjesa tjetër e Evropës e braktisin shtëpinë e prindërve të tyre në vitet e hershme të njëzeta (Estoni 22,7, Holandë 23, Francë 23,4, Britaninë e Madhe 24,6, Lituani 24,7 vjeçarë).

Sipas ekspertëve, shkaqet kryesore për qëndrim shumë më të gjatë në shtëpinë e prindërve të të rinjve në Ballkan, në krahasim me pjesën tjetër të Evropës, pjesërisht qëndron në traditën (lidhjet më të fuqishme familjare në rajonin tonë), por shkak më dominant gjithsesi është mungesa financiare e të rinjve (para së gjithash për shkak të mungesës së vendeve të mjaftueshme mirë të paguara të punës).

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President

DIASPORA