Kuriozitet

Apple jep paralajmerimin: Mos e futni iPhone-in në oriz, kjo është metoda për ta larguar ujin

Autori

Autori

Portali Tetova

February 13, 2024, 05:02

Një zgjidhje e besuar prej kohësh për telefonat e zhytur aksidentalisht në ujë si duket nuk rekomandohet nga Apple.

Deri vonë është besuar se nëse vendosni një telefon në një pjatë me oriz atëherë orizi do të absorbent ujin, dhe të ndihmonte telefonin të kthehej në normalitet – por kjo do të dëmtonte telefonin tuaj.

Nëse iPhone juaj laget, një veçori e re dërgon një alarm duke ju paralajmëruar se telefoni juaj është i lagur dhe duhet të prisni për ta karikuar.

Gjiganti teknologjik këshillon përdoruesit të mos vendosin telefonat e tyre të lagur në oriz.

“Nëse vendosni telefonin në oriz atëherë grimcat e vogla mund të dëmtojnë iPhone-in tuaj. Mos e thani gjithashtu me burim të jashtëm nxehtësie”, deklaroi Apple, transmeton Telegrafi.

“Mos futni ndonjë shtupë pambuku ose faculetë në portin karikues”.

Gjiganti teknologjik gjithashtu përdoruesit të mos tentojnë të mbushin iPhone-in derisa është i lagur.

Si mund të largoni ujin tek telefoni i juaj?

Apple rekomandon që ta tundni butësisht telefonin për ta nxjerrë ujin nga pajisja, dhe sigurohuni që ta nxjerrni edhe tek porti karikues.

Pas kësaj, lini iPhone tuaj në një zonë të thatë me rrjedhje ajri, prisni gjysmë ore dhe më pas përsëritni procesin.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

DIASPORA