“Bisha” e re e Turqisë

Autori

Autori

Portali Tetova

March 13, 2024, 07:03

Miliarda dollarë investohen nga kompanitë turke që prodhojnë sisteme armatimi, duke pasur si klientin më të mirë vetë shtetin turk.

Një sistem i ri raketor antitank me rreze të gjatë, i quajtur UMTAS është zhvilluar nga ROKETSAN. Sistemi raketor montohet kryesisht në helikopterë sulmues dhe drejtohet kundër tankeve me precizion të gjatë.
Raketa UMTAS filloi të zhvillohej në vitin 2005 për të përmbushur kërkesat për një raketë të drejtuar antitank të helikopterit sulmues vendas ATAK dhe deri më sot janë prodhuar disa variante. Ky sistem raketor është gjithashtu raketa e parë antitank me rreze të gjatë veprimi e Turqisë.

Familja e sistemeve të raketave UMTAS mund të përdoret kundër llojeve të ndryshme të objektivave, duke përfshirë tanke, automjete të blinduara, ndërtesa, helikopterë në lartësi të ulët dhe platforma detare, ajrore dhe tokësore pa pilot.

Në fakt, versioni L-UMTAS është një raketë antitank e drejtuar me lazer. Falë aftësisë së tij të drejtimit me lazer dhe kokës së armatosur të blinduar, sistemi i armëve mund të kyçet në objektivin e tij para ose pas lëshimit.

Për sistemin raketor L-UMTAS, rrezja e veprimit fillimisht ishte shpallur 8 km. Por, kreu i industrisë së mbrojtjes turke, profesor Dr. İsmail Demir deklaroi se ajo është rritur në 16 km dhe se do të ofrojë avantazhe të ndryshme në mjedisin luftarak në varësi të platformës në të cilën përdoret.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA