Disa imamë të Malishevës nuk e njohin kryetarin e Bashkësisë islame në Malishevë të zgjedhur nga Tërnava

Autori

Autori

Portali Tetova

February 19, 2024, 08:02

DEKLARATË PËR OPINION

Ne, imamët që kemi shënuar emrin me poshtë informojmë opinionin e gjerë se nuk e njohim Sead Paqarizin për kryetarë të Këshillit të Bashkësisë Islame në Malishevë.

Sead Paqarizi gjatë mandatit 2020/2024 ka qenë njëri i skandaleve si:

• Ka shpifur dhe ofenduar imamët duke sjellur letra kinse anonime por të shënuar nga vetë ai.
• Ka krijuar përçarje të madhe në mes të imamëve si dhe ka prishur raportet në mes të imamëve dhe xhematit.

• Ka sulmuar simbolet kombëtare duke lënduar ndjenjat e popullit tonë.

• Ka anashkaluar në tërësi anëtarët e këshillit duke marrë vendime që janë në interes të njerëzve të tij e në dëme të imamëve.

• Ka afruar afër tij dhe ka ngritur në pozitë njerëz të cilët janë të dëshmuar për qëndrimet e tyre kundër institucionit të Bashkësisë Islame dhe udhëheqësve të saj.

• Është imam i cili paguhet drejtë për drejtë nga shteti turk andaj një gjë e tillë është e papranuar për ne dhe xhematin tonë si dhe është në kundërshtim të plotë me Kushtetutën e Bashkësisë Islame dhe rregulloret në fuqi.

Për këto shkelje ne fillimisht kemi paraqitur shqetësimet tona me shkrim në Këshillin e Bashkësisë Islame në Malishevë, kemi thirrur mbledhje të jashtëzakonshme ku kemi kërkuar shkarkimin e tij dhe më pas shqetësimet tona dhe kërkesën për shkarkim ja kemi drejtuar edhe Kryesisë së BIRK – ut por një gjë e tillë nuk kishte ndodhur. Për të gjitha këto, kemi dëshmi me shkrim.

Në fund njoftojmë xhematin tonë dhe opinionin e gjerë se ne do të vazhdojmë të pa varur të kryejm punën në xhamitë dhe xhematin tonë dhe se nuk do të përfillim asnjë vendim, udhëzim, shkres apo çfardo që vjen nga KBI Malishevë, përkatësisht Sead Paqarizi.

Imamët e poshtëshënuar dhe xhamitë e tyre:

1.Bedri Hoxha-Imam në Ngucat
2.Imer Hoxha-Imam në Marali 3.Behar Gashi-Imam në Vermicë
4.Ramiz Bytyqi -Imam në Pagarushë
5.Hafir Xhylyqi -Imam në Senik
6.Feim Elshani -Imam në Banjë
7.Besmir Foniqi-Imam në Llazicë
8.Taulant Hoxha-Imam në Temeqinë

Malishevë, 19.02.2024

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
taravari-3
Taravari: Nuk jam takuar me Ahmetin mbrëmë, vazhdojmë me punë drejt ndryshimi!
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!

DIASPORA