Dubai është i pari në botë që lëshon një taksi ...

Dubai është i pari në botë që lëshon një taksi fluturuese

Autori

Autori

Portali Tetova

February 12, 2024, 04:02

Kompania që zhvillon avionë të tillë, Joby Aviation, dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan një marrëveshje për të nisur një linjë të tillë ajrore dhe ranë dakord që vetëm taksitë ajrore të Joby do të fluturonin mbi Dubai për gjashtë vitet e ardhshme. Pas fluturimit të parë pilot vitin e kaluar, Joby Aviation zhvilloi gjithashtu një demonstrim të avionëve dhe teknologjisë së saj në Nju Jork. Nëse planet e tyre ambicioze realizohen, ata duhet të fillojnë të ofrojnë shërbime transporti në taksitë e tyre ajrore në zonën e Big Apple vitin e ardhshëm.

Në të njëjtin vit, ata po planifikojnë edhe operacionet e tyre fillestare në zonën e Dubait, ndërsa kanë shënuar vitin 2026 si vit që do të fillojnë ofrimin e një shërbimi komercial taksi ajror.

Ne jemi të nderuar të bashkëpunojmë me Qeverinë e Dubait për të demonstruar vlerën e transportit të qëndrueshëm ajror në botë. Marrëveshja historike e sotme trajton të tre opsionet e nevojshme për nisjen e suksesshme të një shërbimi taksi ajror – rruga përfundimtare drejt operacioneve aktuale, një infrastrukturë e vendosur mirë e mbështetur nga partnerët dhe një avion me kapacitet dhe rreze për të bërë udhëtime kuptimplote, tha themeluesi dhe Drejtori CEO pas nënshkrimit të kontratës, drejtori i Aviacionit Joby JoeBen Beavert.

Pas Dubait, Bivert thotë se ata synojnë të vazhdojnë të zgjerojnë operacionet e tyre në pjesë të tjera të Emiratet e Bashkuara Arabe. Marrëveshja që u garanton atyre ekskluzivitetin është mjaft interesante pasi Emiratet e Bashkuara Arabe kanë kontraktuar më parë me operatorë të tjerë taksi ajror si Archer Aviation, por këto kompani tani do të duhet të drejtohen në qytete të tjera të vendit pasi nuk do të mund të operojnë në Dubai.

Taksitë ajrore të Joby janë avionë eVTOL, që do të thotë se mund të ngrihen dhe ulen vertikalisht, kështu që nuk kanë nevojë për një aeroport aktual, por për një lloj heliporti. Në modelet që do të fluturojnë mbi rrugët e Dubait dhe duhet të lidhin aeroportin me disa lagje, ka një vend për një pilot dhe 4 pasagjerë. Shpejtësia maksimale e fluturimit është deri në 320 km/h dhe ky aeroplan duhet të shkurtojë udhëtimin nga 45 minuta në vetëm dhjetë minuta.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë

DIASPORA