Fronti Europian: Fitorja më e madhe në histori na pret më 24 prill

Autori

Autori

Portali Tetova

March 25, 2024, 02:03

Sot në Tetovë, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti bashkë me kryetarin e PDSH Menduh Thaçi, të Lëvizjes Populli Skender Rexhepi Zejd dhe atë të PDE Arjanit Hoxha kanë nënshkruar marrëveshje koalicioni për zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në kuadër të Frontit Europian.

“Unë nuk dyshoj fare në fitore madhështore që asnjëherë nuk e kanë bërë shqiptarët e Maqedonisë, do të jetë fitorja më e madhe në historinë e paspavarsisë të këtij shteti, unë nuk kam pasur asnjë problem sepse kjo çështje ka nis tash e dy vite duke u përpunuar me qetësinë më të madhe, me arsyet më të mëdha dhe ky ishte momenti kulminant që ne të bëhemi bashkë në një front, dhe ky front do të jetë i pamposhtur dhe jo i përkohshëm deri në realizimet e qëllimeve tona, deri në anëtarsimin në BE, dhe këtij fronti duhet t’i bashkohen edhe bashkëqytetarët tanë maqedonas sepse, më të arsyeshëm, më të përgjegjshëm dhe të ndërgjegjshëm se sa për ardhmërinë e këtij shteti se sa subjektet politike shqiptare unë nuk kam parë për 24 vite me rradhë një përkushtim kaq serioz dhe të madh”, ka deklaruar kështu kryetari i BDI Ahmeti.

Më tej, kryetari i PDSH Menduh Thaçi ftoi gjithë duhet të bashkohen në këtë front.

“Më vjen keq që opozita e sheh këtë fushatë si garë mes neve dhe atyre dhe jo me parimin kryesor siç e shohim ne, pro BE dhe kundër Rusisë. Jo vetëm sondazhet por edhe fëmijët e vegjël e dinë se ato do të humbin në këto zgjedhje bindshem, vetëm prej BDI-së. Ndikimi rus është i shtrirë në vendet e rajonit, ndaj ne me 30 deputetë parandalojmë ndikimin rus në vendin tonë. Ju na njihni që shumë vite, e dini që në nuk bëjmë kompromise me vijat e kuqe, me interesin tonë madhor kombëtar, sepse shqiptarët dhe Maqedonia e ka vendin në mes të civilizimit europian, Ndaj, Opozitës i them se ne nuk merremi me ju, sepse ka kohë të merremi me ju, këtë sfidë e kemi me Rusinë. Ndaj ju ftoj që bashkarisht të reshtohmi në këtë front. Unë e di që opozita maqedonase mund ta ndërroj fjalorin pas zgjedhjeve, por mund të jetë vonë për ato”, u shpreh Thaçi.

Kryetari i Lëvizjes Populli, Rexhepi shtoi se gjurmët e këtij fronti do të mbahen mend gjatë në histori.

“Ky Front është model i suksesit, është jo veç ligë por super-ligë. Është i bukur zyrtarizimi i këtij fronti, sepse qytetarëve po përfitojnë të gjithë të mirat, standardet dhe mirësitë sociale. Me zgjedhjet presidenciale e vulosim thellë edhe fitoren e zgjedhjeve parlamentare. Është një nisëm e mirë që ne kemi thënë se Fronti Europian do të përbëhet prej shumë etnive, për të dëshmuar se një front i tillë që na sjellë të gjitha begatitë që gjeneratat që do të vijnë do jenë kryekëput të siguruara nga miqësia jonë me SHBA-të dhe BE-në sepse alternativë tjetër nuk kemi përpos Frontit Europian. Gjurmët tona do mbahet mend gjatë në histori. Uroj mbarësi dhe suksese për të gjithë, të vulosim fitoren me 24 prill e pastaj me 8 maj të kemi fitore dhe më të thellë”, theksoi Rexhepi.

Kryetari i PDE Hoxha vlerësoi nënshkrimin me dy me dy njerëz si Ahmeti dhe Thaçi që në rrugëtimin e tyre politik mbajnë mbi supe procese të rëndësishme për vendin.

“Në momente të mëdha historike njerëzit e vegjël gjejnë arsye për t’u ndarë, e njerëzit e mëdhenjë krijojnë mundësi për t’u bashkuar dhe prosperuar. Bashkërendimi jonë sot është i barazvlefshëm me rëndësinë e historinë që ka lidhje e Lezhës ku heroi jonë Gjerg Kastriot Skëndërbeu bashkoi të gjitha fistet shqiptare. Ashtu si atëherë ne sot po bashkohemi sepse kemi një qëllim më madhor, ky front do të sjellë heqjen e kufijve, dhe të bashkuar në BE do të jemi pjesë e civilizimit perëndimor që të parët tonë e kanë nënshkruar. Nënshkrimi për mua me dy me dy njerëz si z.Ahmeti dhe Thaçi ka vlerë, që në rrugëtimin e tyre politik mbajnë mbi supe procese të rëndësishme për vendin. Përderisa të tjerët presin fitore lëmoshë nga VMRO-ja, ne presim fitore nga shqiptarët, më mbështetje nga Kosova dhe Shqipëria”, tha për fund Hoxha.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero

DIASPORA