728 x 94

“Hoxhallarë rusë në Kosovë”, Goga sfidon Demajn: Na sill një emër të vetëm kur rusi ka kryer shërbime fetare te ne

Autori

Autori

Portali Tetova

March 12, 2024, 10:03

Kryeimami i Këshillit të Bashkësisë Islame në Pejë, Enes Goga është shprehur i zhgënjyer nga deklaratat e historianit Frashër Demaj për “hoxhallarë rusë” në Kosovë në një periudhe të caktuar kohore para lufte.

Goga në RTV Dukagjini thotë se ky pretendim ka qenë një fyerje e madhe për myslimanët në Kosovë.

“Jam habitur nga profesori Frashër Demaj. Nuk e di a ishte me komedi, por nëse reagimi i tij ka qenë i sinqertë më vjen keq që ka mungesë bazike të informacionit për një të pavërtetë që e plason”.

“Po përfitojë nga rasti t’i ftojë Frashër Demajn dhe shokët e tij për temën në fjalë. Ai kurrë nuk do t’ia dalë që të na sjellë një emër të vetëm, emër të përveçshëm me datë dhe me vit e me xhami, se kinse ndonjë hoxhë rus ka kryer shërbime fetare në ndonjë xhami të Kosovës. Ky është ofendim i madh që Frashër Demaj po u bënë babagjyshërve tanë. Ata nuk kanë qenë të padijshëm. Nuk kanë pasur mastera dhe doktoratura por kanë qenë mjaft të mençur”, ka deklaruar Goga.

“Po të themi se ka pasur një hoxhë të vetëm rus, kjo i bie që babagjyshat tanë kanë qenë aq naiv sa që rusi i ka varrosur familjarët tanë, në raste gëzimi rusi i ka pagëzuar me emër, kjo është e papranueshme”.

Goga thotë se nuk e merr të drejtën të thotë se nuk ka mundur të ketë ndonjë hoxhë që ka qenë i ndikuar nga politika ruse.

“Pas këtyre shpifjeve jemi duke tubuar emrat e të gjithë hoxhallarëve që kanë shërbyer në xhamitë e komunave të regjionit të Pejës që nga vitet e largëta. Kemi evidentuar hoxhallarë shumë patriotë”, ka deklaruar Goga./Telegrafi/

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
tifozet-shqiptare-1024x682
Shqiptarët, të tretët për biletat e blera për Euro 2024
sedat sulejmani
Sedat Sulejmani thumbon keq 'Frontin Evropian'
image00065
Gashi: Ky shtet do të bëhet i drejtë
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos

DIASPORA