Krizë botërore e kakaos, pritet ritje drastike e çmimit të çokolladës

Autori

Autori

Portali Tetova

March 15, 2024, 05:03

Fabrikat e mëdha afrikane të kakaos në Bregun e Fildishtë dhe Gana kanë ndalur përpunimin sepse nuk mund të përballojnë blerjen e bimës së papërpunuar në formë fasule, që do të thotë se çmimet e çokollatës në mbarë botën ka të ngjarë të rriten, thanë katër burime tregtare,raporton Reuters.

Prodhuesit e çokollatës tashmë kanë rritur çmimet për konsumatorët, sepse në dy vendet që prodhojnë pothuajse 60% të kakaos në botë, ka pasur tre vite korrje të këqija dhe të këtij viti pritet të jetë e njëjtë.

Çmimet e kakaos janë më shumë se dyfishuar gjatë vitit të kaluar dhe kanë arritur nivelet më të larta të të gjitha kohërave.

Prodhuesit e çokollatës thonë se nuk mund të bëjnë çokollatë me kakao të papërpunuar dhe mbështeten te përpunuesit për ta kthyer kokrrën në gjalpë kakao dhe lëng kakao që mund të bëhet çokollatë. Megjithatë, përpunuesit thonë se nuk kanë mundësi të blejnë dritherin.

Sipas burimeve të Reuters, një nga përpunuesit më të mëdhenj të drithit në Bregun e Fildishtë, Transcao, ka ndaluar blerjen e tij për shkak të çmimit, por është ende duke përpunuar stokun. Që nga fillimi i sezonit në tetor, kompania ka ndërprerë vazhdimisht punën për javë të tëra dhe ka mbyllur disa fabrika.

Organizata Ndërkombëtare e Kakaos pret që prodhimi global të bjerë 10.9% këtë sezon. Kjo do të thotë se përpunuesit dhe firmat e çokollatës do të duhet të përdorin stoqet e kakaos për të mbuluar plotësisht nevojat e tyre dhe për këtë arsye presin që stoqet globale të bien në nivelin e tyre më të ulët në 45 vjet deri në fund të sezonit.

Përveç kësaj, Waterridge of Tropical Research thotë se tregu i kakaos mund të shohë një deficit të ri sezonin e ardhshëm bazuar në ashpërsinë e sëmundjes së fasules në Afrikën Perëndimore.

Ndryshe, tregu i kakaos ka shënuar deficit për katër vite radhazi, gjë që nuk ka ndodhur që nga fundi i viteve 1960.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President

DIASPORA