Kryetari i Kuvendit shpalli zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale

Autori

Autori

Portali Tetova

February 14, 2024, 04:02

Kreu i Kuvendit Jovan Mitrevski firmosi dekretin për shpalljen e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare.

Meqë zgjedhjet janë të rregullta, Kuvendi nuk shpërndahet dhe do të vazhdojë me punë deri në fillim të muajit prill, kur edhe zyrtarisht do të fillojë fushata zgjedhore. Rrethi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 24 prill kurse rrethi i dytë dhe zgjedhjet parlamentare më 8 maj.

“Besoj se në periudhën parazgjedhore të gjitha Institucionet kompetente por edhe të gjitha subjektet e përfshira do të kontribuojnë për zgjedhje të lira ashtu siç meriton një shtet, anëtar i NATO-s e që është në rrugë për anëtarësim në BE. Republika e Maqedonisë së Veriut në proceset e kaluara zgjedhore ka treguar se ka kapacitet për organizimin e zgjedhjeve në përputhje me vlera dhe parime evropiane. Vendosëm standarde të cilat duhet vetëm ti përparojmë dhe të mos lejojmë kthim mbrapa. Votimi në zgjedhje4, mundësia e qytetarëve që të tregojnë qëndrimin e tyre është akt demokratik është mundësi që qytetarët me votën e tyre ta caktojnë të ardhmen. Jam i bindur se edhe në këto zgjedhje qytetarët do ta bëjnë zgjedhjen e duhur dhe do të zgjedhin ardhmëri siç duam dhe siç meriton shteti ynë”, deklaroi Jovan Mitrevski, Kryetar i Kuvendit. /Alsat.mk

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA