Maqedoni

Nesër dhe më 8 maj, ditë pushimi për të gjithë qytetarët

Autori

Autori

Portali Tetova

April 23, 2024, 03:04

Për shkak të zgjedhjeve presidenciale, nesër dhe më datë 8 maj, tregtarët nuk duhet të punojnë, shkruan Alsat.

Inspektorati Shtetëror i Tregut paralajmëron kontrolle në terren për të parë nëse punëdhënësit e respektojnë vendimin e Qeverisë për ditë jopune.

“Inspektorati Shtetëror i Tregut u bën me dije të gjithë punëdhënësve se sipas vendimit të Qeverisë, të miratuar më 16 prill, ditët 24 prill (e mërkurë) dhe 8 maj (e mërkurë) janë ditë jo pune për të gjithë qytetarët. Punëdhënësit nuk duhet të kryejnë veprimtari në ditët e përcaktuara, me përjashtim të fushave, ku procesi i punës nuk mund të ndërpriten për shkak të natyrës së tyre”, tha Inspektorati Shtetëror i Tregut.

Lidhur me vendimin e Qeverisë, kanë reaguar nga Lidhja e Odave Ekonomike. Vlerësojnë se kjo do të ndikojë negativisht në ditët e tjera të punës gjatë javës. Thonë se askush nuk i ka konsultuar lidhur me këtë vendim.

“Konkretisht, askush nuk e ka diskutuar këtë vendim me ne. Kur shpallni një ditë jo pune të mërkurën, e keni zgjidhur negativisht gjithë javën dhe e hëna dhe e marta janë relativisht joefektive, si dhe e enjtja dhe e premtja. Një situatë vërtet shumë e pakëndshme. Ky nuk është vendimi ynë, politikanët marrin vendime për datat e zgjedhjeve që u duhen për të pasur pjesëmarrje”, u shpreh Trajan Angellovski, Kryetar i Lidhjes së Odave Ekonomike.

Në vendimin e marrë në seancën e qeverisë është theksuar se ditët e lira janë për të gjithë qytetarët me qëllim që secili të mund, pa pengesa, të realizojë të drejtën e votës. / Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA