728 x 94

Osmani: MPJ e angazhuar që mërgimtarët ti marrin pasaportat e reja në kohë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 16, 2024, 04:02

PAJISJA ME DOKUMENTE E MËRGIMTARËVE

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani ka vizuar sot Konsullatën e Përgjithshme të Maqedonisë së Veriut në Mynih të Gjermanisë, ku bëhet fotografimi dhe marrja e të dhënave biometrike për lëshimin e dokumenteve të udhëtimit për shtetasit e Maqedonisë së Veriut. Osmani pretendon se kjo konsullatë po punon me përkushtim për të tejkaluar në mënyrë më të shpejtë dhe më efikase sfidën e shkaktuar nga numri i madh i kërkesave për shërbime konsullore, veçanërisht në pjesën e dokumenteve të udhëtimit.

“Ministria e Jashtme është organizuar tërësisht bërë t’u bërë shërbime njerëzve, që të marrin pasaportat e reja, të marrin fletë-udhëtimet ose çfarë dokumenti tjetër që u nevojitet për të arritur në shtëpi, por më e rëndësishmja është që të marrin dokumentet e udhëtimit të reja, që të mund të lëvizin lirshëm nëpër botë”, tha Bujar Osmani.

Ai më tej shtoi se, po bëhen përpjekje maksimale që qytetarët e vendit të mos ballafaqohen me probleme në shtetin ku jetojnë dhe punojnë, për shkak të obligimeve për nxjerrjen e dokumenteve personale.

“Po bëjmë përpjekje që veçanërisht në këto pika kritike siç është Boni, Munihu, Berlini, Berni, Roma, Venediku, Ljubljana të riorganizohemi me stacione shtesë bazë për fotografim, me diplomatë që i kemi dërguar, duke punuar në dy ndërrime, duke punuar të shtunën dhe të dielën”, tha Osmani.

Kujtojmë se më 12 shkurt, skadoi afati i vlefshmërisë së dokumtenteve të udhëtimin me emrin e vjetër të shtetit dhe tani më qytetarët e vendit, mund të udhëtojnë vetëm me dokumente me emrin e ri kushtetues. Ndërrimi i dokumenteve personale, u shndërrua në një makth të qytetarëve, për shkak të rrëmujës dhe pritjeve të gjata, jo vetëm për të aplikuar për dokumente të reja, por edhe pritjeve për të marrë dokumentet e reja. Sipas Ministrisë së Brendshme, vetëm gjatë dhjetorit të vitit të kaluar dhe janarit të këtij viti, janë fotografuar 176 mijë e 159 qytetarë për dokumente udhëtimi.

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
image00065
Gashi: Ky shtet do të bëhet i drejtë
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos
IMG_7429
VLEN hap edhe dy shtabe në Reçicë të Vogël, interesimi i jashtëzakonshëm i aktivistëve

DIASPORA