Përfundoi Kongresi i thirrur nga Taravari – ja vendimet që u sollën!

Autori

Autori

Portali Tetova

February 16, 2024, 08:02

Me ftesë të kyetarit të ASH-së, u mbajt sot në Shkup Kongresi i Jashtëzakonshëm i kësaj partie në Shkup ku u sollën një sërë vendimesh, mes tyre edhe ndryshime në Statut. Sipas asaj që thuhet në njoftimin nga Kabineti i taravarit, në Kongres kanë marrë pjesë 421 delegatë, të cilët unanimisht kanë sjellur vendimet e Kongresit. Kongresi, siç thuhet i ka dhënë përkrahje kandidaturës së Arben Taravarit për President të RMV-së, përcjell tvklan.mk.

“U miratua kandidatura për President të Republikës e Kryetarit të Partisë, Arben Taravari, si propozim i Kryesisë së Aleancës për Shqiptarët, përkrahur nga Lidhja Evropiane për Ndryshim, në kuadër të zgjedhjeve presidenciale të 24 prillit dhe 8 majit 2024. U shfuqizuan vendimet e mbledhjes jolegjitime të Kuvendit të Partisë, mbajtur më 10 shkurt 2024, pasi që e njëjta u karakterizua me shkelje të shumta statutare, manipulime dhe falsifikime tanimë të faktuara, për të cilat sot Aleanca për Shqiptarët paralajmëroi ngritjen e një padie penale ndaj abuzuesve. U miratua ndryshimi i statutit të Aleancës për Shqiptarët, duke shfuqizuar ndryshimet statutare të miratuara në Kongresin III të jashtëzakonshëm mbajtur më 24 dhjetor 2022, dhe duke rikthyer versionin paraprak të statutit, miratuar më 27 mars 2022 në Kongresin II të Partisë, me synim të eliminimit të disfunksionaliteteve në vendimmarrjen partiake. Një nga implikimet imediate të këtyre ndryshimeve është heqja e pozitës së Kryetarit të Kuvendit dhe të kompetencave të organit të njohur paraprakisht si Kryesia e ngushtë e partisë”, thuhet në njoftimin e Kabinetit të Taravarit.

Nga ana tjetër, të dielën zhvillohet një tjetër Kongres i kësaj partie, por nga krahu i drejtuar prej ish kryetarit të ASH-së, Ziadin Sela. Kongresi ishte thirrur në mbledhjen e Kuvendit të thirrur nga Ziadin Sela, ndërsa të dy krahët e ASH-së akuzojnë njëra tjetrën për falsifikim nënshkrimesh të kuvendarëve. Beteja mes dy krahëve të ASH-së, sipas gjitha gjasave do të duhet të zgjedhiet në gjykatë./tvklan.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë

DIASPORA