Taravari: Kushtetuta është gjenerator i krizave në Maqedoni, duhet të mendojmë për Kushtetutë të re

Autori

Autori

Portali Tetova

March 15, 2024, 02:03

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe kandidati i koalicionit VLEN për president në zgjedhjet e Maqedonisë së Veriut, Arben Taravari në paraqitjet e fundit në media thotë se kanë nisur debat mbarëpopullor ndërmjet dy etnive më të mëdha në Maqedoni, për një Kushtetutë të re.

“Kushtetuta të cilën Arbën Xhaferi e thoshte se është gjenerator i krizës në Maqedoni, e kanë votuar vetëm maqedonasit në vitin 1991 dhe shqiptarët nuk e kanë votuar dhe kanë abstenuar. Mendoj se bashkë me bashkëqytetarët tanë maqedonas dalë nga dalë duhet t’i hapim disa çështje”, tha Taravari.

Sipas Taravarit, Kushtetuta e re duhet të jetë reflektim i realitetit të popullatës të demografisë.

“Kushtetuta duhet të jetë reflektim i realitetit të popullatës të demografisë në mënyrë që të jetë më funksionale dhe çdo qytetar i Maqedonisë, pavarësisht etnisë, ta ndjen atë shtet sikur të vetin. Kështu ekziston segregimi dhe ne duhet ta mendojmë seriozisht dhe ta hapim debatin për ndryshimet kushtetuese, jo vetëm për futjen e bullgarëve, por presidenti Pendarovski tha para disa muajsh se nuk është keq që ne të mendojmë për një Kushtetutë të re”, tha Taravari.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!

DIASPORA