Vazhdon fushata për zgjedhjet parlamentare

Autori

Autori

Portali Tetova

April 27, 2024, 01:04

Në tubimin në Kavadar, kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski akuzoi LSDM-në, se aktualisht po punon në dy skenarë të cilat siç tha ai janë dështues për Maqedoninë. Një prej tyre është bojkoti i zgjedhjeve që çon në krizë kushtetuese. Në mënyrë që skenarët të mos realizohen, Mickoski bëri thirrje për pjesëmarrje masive në zgjedhje më 8 maj.

“Ata duan të bojkotojnë, sepse njerëzit nuk i pëlqejnë dhe do të përjetojnë një debakël të rëndë. Në këtë mënyrë, ata duan të shkaktojnë me vetëdije një krizë të re kushtetuese. Skenari i dytë është një ndarje e pazarit me BDI-në të resoreve dhe ministrive, ku Kovaçevski ia ka lënë Ahmetit të vendosë se sa ministri do t’i lërë LSDM-së”, tha Hristijan Mickoski – VMRO-DPMNE.

Bartësi i listës së kandidatëve të LSDM-së në njësinë 2, Oliver Spasovski, nga ana tjetër, u bëri thirrje qytetarëve të dalin në zgjedhjet e ardhshme, sepse, siç thotë ai, me votën për LSDM-në nuk do të kthehen ngjarjet e 27 prillit me hyrjen e dhunshme në Kuvend. Spasovski theksoi se dhunuesit në kuvend nuk duhet të quhen mbrojtës të kushtetutës, as nuk duhet të falen dhe tu falet ajo që kanë bërë.

“Ky regjim djathtist në atë kohë i dha një goditje Kushtetutës, shtetit dhe demokracisë. Është e rëndësishme të dimë se kjo qasje e një partie politike mund të shkatërrojë demokracinë dhe lirinë e qytetarëve dhe shtetit. Kjo është arsyeja pse ne duhet të shkojmë në qendrat e votimit në masë dhe të votojmë për LSDM-në dhe koalicionin”, tha Oliver Spasovski – LSDM.

“Fronti Evropian” vazhdon fushatën zgjedhore me takime me qytetarët. Kreu i BDI-së Ali Ahmeti viziton Kërçovën, Pllasnicën dhe Dollnenin.
Ndërkohë koalicioni “Vlen” prezanton “Planin 2030” me bartësit e listave të kandidatëve për deputetë.

Partia “E majta” pati takime me qytetarët në Tetovë. Nga kjo parti renditën disa nga premtimet ekonomike, duke përfshirë mbrojtjen e prodhimit vendas përmes masave mbrojtëse, nacionalizimin e të gjitha rrjeteve të shpërndarjes në Maqedoni, raftet e detyrueshme për produktet vendore në të gjitha tregjet, një bankë komerciale shtetërore për huadhënie pa kamatë, si dhe çmime të garantuara për furnizimet më themelore ushqimore./Alsat.mk

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA