5 vende në shtëpi ku ruteri Wi-Fi nuk duhet të jetë – interneti do të jetë i ngadaltë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 27, 2024, 05:02

Zgjedhja e vendit të duhur për të vendosur ruterin tuaj Wi-Fi është çelësi i cilësisë së mirë të sinjalit dhe shpejtësisë së kënaqshme të surfimit në shtëpi. Disa gjëra në fakt mund të jenë subjekt i pengesave që pengojnë valët të udhëtojnë mirë dhe të arrijnë në çdo dhomë në shtëpi. Ne zbulojmë 5 vende në shtëpinë tuaj ku nuk duhet të vendosni kurrë ruterin tuaj.

Disa përdorues e vendosin ruterin në zona të largëta të shtëpisë. Ekziston rreziku që sinjali të ngadalësohet nga pengesa dhe materiale të çdo lloji. Gjithashtu rekomandohet fuqimisht që ruterat të mos vendosen pranë mureve të betonit që janë shumë të trasha ose barrierave xhami si pasqyrat, pasi ato bllokojnë sinjalin.

Gjithashtu, shumë njerëz preferojnë të fshehin ruterin e tyre Wi-Fi, shpesh për ta mbajtur atë jashtë mundësive të fëmijëve ose për të shmangur prishjen e dekorimit të brendshëm. Pavarësisht nga arsyet, kjo pajisje nuk duhet të vendoset në një dollap metalik ose komodë. Një material i tillë redukton përhapjen e valëve dhe parandalon që pajisja të transmetojë siç duhet rrjetin.

Është mirë të dini se sinjalet nga ruterat shpesh transmetohen në rrjedhën e poshtme. Në vend që të vendosni ruterin në një tavolinë të ulët ose drejtpërdrejt në dysheme, është më mirë ta ngrini atë për të optimizuar mbulimin e rrjetit. Më pas mund të vendoset në një raft ose të varet në lartësinë e murit, në mënyrë ideale në një cep qendror të shtëpisë. Kjo do të lejojë që pajisja të funksionojë siç duhet.

Gjithashtu rekomandohet vendosja e ruterit në një vend larg pajisjeve elektronike si furra me mikrovalë, kompjuteri, monitori i bebeve ose furra. Ata mund të lëshojnë një sinjal të fortë të krahasueshëm me atë të ruterave, i cili mund të shkaktojë ndërhyrje në rrjetin e internetit.

Uji gjithashtu mund të ndërhyjë në transmetimin e sinjalit duke bllokuar ose shpërndarë. Mos e vendosni ruterin pranë frigoriferëve, radiatorëve, akuariumeve ose tubacioneve. Kjo vlen edhe për ujin në kontejnerë me bimë që janë ujitur rishtas ose toka e të cilave është shpesh e lagur.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA