Maqedoni

Banorët e Shipkovicës të frikësuar nga reshjet e fundit (Video)

Autori

Autori

Portali Tetova

June 28, 2024, 01:06

Çdo herë që fillojnë reshjet banorët e Shipkovicës ndjehen të rrezikuar dhe lutën të mos përsëriten fatkeqësi si ajo e vitit 2015.

Ata apelojnë që shteti të tregojë më tepër kujdes për këtë zonë dhe të investojë më shumë në infrastrukturë për të mos lejuar që mungesa e investimeve të bëhet shkak për tragjedi.

Sipas ekspertëve, por edhe banorëve të Shipkovicës, ndër shkaqet kryesore për atë që ndodhi në vitin 2015 ishte vërshimi i përroit që kalon nëpër fshat.

Menjëherë pas përmbytjeve filloi një projekt për rregullimin e këtij përroi me gjatësi prej 3,6 km, por nëntë vite më vonë, banorët thonë se punët nuk kanë shkuar si duhet.

Nga përmbytjet që ndodhen në verën e vitit 2015 në Shipkovicë të Tetovës, jetën e humbën katër persona, disa të tjerë u lënduan, ndërsa fshati pësoi dëme të mëdha.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA