Maqedoni

Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re

Autori

Autori

Portali Tetova

June 23, 2024, 09:06

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut sot vazhdon seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re me mandatar për kryeministër Hristijan Mickoski, lideri i VMRO-DPMNE-së.

Pas përfundimit të debatit dhe fjalimeve të deputetëve, deri vonë në mesnatë pritet të votohet Qeveria e re, për të cilën duhet 61 nga 120 vende deputetësh në Kuvendin e RVM-së, përcjell INA.

Por, koalicioni i formuar qeveritar numëron 78 deputetë dhe përbëhet nga 58 deputetë të VMRO-DPMNE-së, 14 nga koalicioni VLEN dhe 6 deputetë nga partia ZNAM.

Programi i punës së Qeverisë 2024-2028, i dorëzuar në Kuvend nga mandatari Hristijan Mickoski, është paraqitur në gjashtë shtylla në mbi 60 faqe. Synimi kryesor, siç u tha, është rikthimi i besimit në institucionet e qeverisjes shtetërore, eliminimi i korrupsionit dhe garantimi i shtetit ligjor, si dhe rigjallërimi ekonomik me synimin për të krijuar vende pune produktive dhe të mirëpaguara, etj.

Mickoski paralajmëroi ulje të taksave dhe rritje të pensioneve, qeveri të zhvillimit ekonomik, rritje prej pesë për qind të Bruto Prodhimit Vendor dhe inflacion vjetor prej 2-2,5 për qind. Nga foltorja e Kuvendit Mickoski premtoi ulje të papunësisë në 7% dhe rritje të pagave.

Mandatari Mickoski po ashtu paralajmëroi që nga dita e martë më 25 qershor një investim prej 400 milionë eurove.

Ai paralajmëroi projekte edhe në fusha të tjera si përfundimin e decentralizimit, fondi special për shkenca të avancuara, renovimi i shkollave dhe rritja e pagave, si dhe investime në shëndetësi dhe spitale të reja. Në ekspozitë ai përmendi edhe mbrojtjen më të madhe të trashëgimisë kulturore, promovimin e një stili jetese të shëndetshëm përmes Ministrisë së Sportit.

Opozita në fjalimet e saj theksoi se Qeveria ka një program manipulativ dhe se Mickoski po flet ndryshe nga ajo që premtoi gjatë fushatës. Nga Fronti Evropian drejtuan akuza ndaj koalicionit shqiptar në Qeveri, duke pretenduar se ata janë përfaqësues të shumicës së votuesit shqiptar në vend. (INA)

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA