Mesazhi simbolik i Kurtit për serbët, u tregon ...

Mesazhi simbolik i Kurtit për serbët, u tregon se pagesat në Kosovë bëhen me euro, teksa paguan kafen

Autori

Autori

Portali Tetova

February 11, 2024, 07:02

Të dielën, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u shfaq në një kafene në Prishtinë, duke bërë një veprim simbolik teksa paguante për kafen me euro.

Ky akt ishte një përkujtues për komunitetin serb se monedha zyrtare dhe e vetme në tërë territorin e Kosovës është euro.

Mesazhi u dha në një vend shumë pranë Bankës Qendrore të Kosovës, e cila ka qartësuar në detaje rregulloren të re që ka hyrë në fuqi më datën 1 shkurt, se transaksionet brenda vendit do të kryhen vetëm në euro.

Kurti e dha këtë deklaratë pas reagimeve të ashpra ndërkombëtare që kërkojnë pezullimin e rregullores, një qëndrim ky që u shpreh edhe nga Shtetet e Bashkuara gjatë një seance të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që u mbajt në New York ditën e enjte.

Edhe pse ndërkombëtarët vazhdojnë të bëjnë thirrje për pezullim, kryeministri Kurti ka theksuar gjatë ditës së diel se përdorimi i dinarit serb nuk është ndaluar në Kosovë.

Ai shtoi se është i angazhuar të bëjë më të shpeshtë komunikimin edhe në gjuhën serbe, në mënyrë që të sigurohet që komuniteti serb të jetë i informuar plotësisht në lidhje me këtë politikë.

https://www.facebook.com/share/v/ywHG3tN4Dq1rvQZg/?

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë

DIASPORA