728 x 94

Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite

Autori

Autori

Portali Tetova

February 21, 2024, 05:02

Ajo që është shpallur si ora më e madhe në botë, qëndron në majë të kullës Makkah në Mekë të Arabisë Saudite, e cila është gjithashtu ndërtesa e katërt më e lartë në botë me gjatësinë 601m.

Mega-ora qëndron në kompleksin gjigant me hotele, dyqane e apartamente në 120 katet e tij, të përfunduara në vitin 2012.

Kulla e orës gjendet mbi Qaben e Mekës, që është vendi më i shenjtë për botën islamike dhe pret rreth 1 milion vizitorë në vit.

Kjo kullë ishte pjesë e një rinovimi të gjerë për modernizimin e zonës dhe është qendra e kompleksit shtetëror Abraj Al Bait, të hoteleve e ndërtesave të luksit.

Kulla e orës Makkah llogaritet si shtatë herë më e lartë se kulla e orës Big Ben në Londër dhe është e katërta mes ndërtesave më të larta të botës.

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA