A janë integristët e Tetovës dhe rrethinës “kurban” të pazareve politike të Ali Ahmetit?

Autori

Autori

Portali Tetova

April 2, 2024, 12:04

Ditëve të fundit po bëhen kalkulimet e fundit për listat e kandidatëve për deputet në kuadër të partive politike dhe koalicioneve parazgjedhore.
Në kuadër të këtyre kalkulimeve, padyshim interes ngjallën edhe lista e kandidatëve për deputet të Frontit Europian pasiqë në këtë front janë kyqur shumë parti politike dhe secila prej tyre ka apetitet e veta që kandidatët e tyre të jenë sa më lart të ranguara.
Nga listat jozyrtare të publikuara nga mediat deri më tash, bie në sy që degët e BDI-së në Tetovë dhe rrethinë do të kenë vetëm 1 deputet potencial fitues në zgjedhjet e 8 majit!
Mundësia e zgjedhjes së deputetit të dytë nga rajoni i Tetovës është thuajse minimale pasiqë përveç pozitës së 4 në listën e Zonës së 6 zgjedhore, për degën e BDI-së Tetovë është ndarë pozita e 10.
Deputetja aktuale Rina Hajdari që vjen nga fshati Poroj thuhet se do jetë e 4 në listën për deputet të Frontit Europian. Pas kësaj kuadër i BDI-së nga Tetova do jetë Merita Mustafai që është e radhitur e 10 në listë.
Derisa në mandatin që po lejmë mbas integristët nga Tetova dhe rrethina kanë pasur 3 deputet, tash më me “Frontin Europian” duhet të pajtohen me vetëm 1 deputet ose në variantin më optimist me 2 deputet.
Kjo ka bërë që tek anëtarsia dhe aktivistët e BDI-së në Tetovë dhe rrethinë të ketë edhe pakënaqësi.
Integristët e Tetovës dhe rrethinës pyesin se pse Ali Ahmeti zgjodhi që në kuriz të strukturës partiake dhe aktivistëve të Tetovës dhe rrethinës të jetë dorë lirë ndaj partive tjera që janë pjesë e koalicionit të Frontit Europian?
Ata thonë se si është e mundur që Shkupi, Kumanova dhe Kërçova të kenë nga 2-3 deputet potencialisht fitues kurse Tetova dhe rrethina edhe pse ka më shumë votues të ketë vetëm 1 deputet!
Të revoltuar aktivistët nga Tetova thonë se me votat e tyre do të zgjidhen deputet përfaqësues të partive tjera që nuk kanë elektorat dhe janë me 500 -1 000 votues dhe jo përfaqësuesit e tyre që çdo ditë po e kalojnë në teren duke kontaktuar njerëz.


Përndryshe, sipas mediave lista për deputet në Zonën e 6-të Zgjedhore do jetë:

 1. Ali Ahmeti (BDI – Kërçovë)
 2. Talat Xhaferi (BDI-Gostivar)
 3. Ilire Dauti (ASH – krahu i Ziadin Selës)
 4. Rina Hajdari (BDI – Tetovë)
 5. Menduh Thaçi (PDSH)
 6. Beycan Ilyas (Partia Demokratike Turke)
 7. Ilir Demiri (ASH – krahu i Ziadin Selës)
 8. Sali Murat (Lëvizja e Turqëve të Maqedonisë)
 9. Fatmire Isaku (PDSH )
 10. Merita Mustafai (BDI-Tetovë)
 11. Arjanit Hoxha (PDE)

/tetova1/

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA