Shporta minimale sindikale për muajin prill është 60.212 denarë

Autori

Autori

Portali Tetova

April 23, 2024, 01:04

Shporta minimale sindikale për muajin prill është 60.212 denarë dhe është për 1.214 denarë më e lartë se në mars të këtij viti e cila ishte 58.998 denarë. Me një banesë të marrë me qira prej 60 metrash katrorë është 75.587 denarë, njoftoi Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (SSM).

Sipas llogaritjes së LSM, një familje prej katër anëtarësh duhet të ndajë 22.200 denarë ose 36,9 për qind për ushqim dhe pije nga shporta minimale sindikale, 4.866 denarë për veshmbathje dhe këpucë, gjegjësisht 8.1 për qind, për qira, ujë, rrymë dhe ngrohje 6.014. denarë ose 10 për qind, për higjienë personale dhe mirëmbajtje të higjienës në shtëpi 1.827 denarë ose 3 për qind, për shëndetësi 1.059 denarë ose 1,8 për qind, për transport 5.068 denarë ose 8,4 për qind.

Një familje prej katër anëtarësh në prill të këtij viti i nevojiten 3.004 denarë për komunikim, gjegjësisht 5 për qind nga shuma e shportës minimale, për rekreacion dhe kulturë 4.378 denarë ose 7.3 për qind, për arsim 6.955 denarë ose 11.6 për qind, për restorante dhe hotele 3.890. denarë ose 6,5 për qind, kurse për mallra dhe shërbime tjera 950 denarë, gjegjësisht 1,6 për qind.

Mos e humb

IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit

Më shumë nga kategoria

IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
azizi
Azizi i Besës: Tani që ju është harxhuar karburanti, flasin për të kuqen
vlen-
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
Bereqeti-Vetura
30 vite kontriboi për kompaninë, pronari i kompanisë "Bereqeti" i ndan veturë dhuratë për ditëlindje
IMG_8972
Albin Kurti takoi liderët e koalicionit VLEN: Është hera e parë që opozita shqiptare arrin mbi 100.000 vota
IMG_8965
Qytetarët ankohen për shtrenjtimet, paga mesatare nuk i mbulon shpenzimet
IMG_8964
Ali Ahmeti: Ne nuk duhet të hapim front me Greqinë dhe Bullgarinë, as front mes shqiptarëve dhe maqedonasve

DIASPORA