Maqedoni

Bujar Osmani: Moska po synon të kërcënojë edhe vendet e Ballkanit Perëndimor

Autori

Autori

Portali Tetova

April 3, 2024, 01:04

Kryediplomati i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani ishte në një linjë me qëndrimin e ambasadores amerikane në NATO Julianne Smith, se Rusia është duke tentuar të destabilizojë rajonin e Ballkanit Perëndimor edhe përmes sulmeve hibride dhe fushatës së dezinformimit.

Julianne Smith: Rusia po përdor një listë klasike të mjeteve, ku fokusi kryesor është fushata e dezinformimit që ka për qëllim nxitjen e ndarjeve dhe destabilizimin. Ata synojne percarje mes aleatëve, mes SHBA-së dhe partnerëve në rajon si dhe mes aleatëve evropianë. Ne me kujdes monitorojmë situatën dhe punojmë me një numër të vendeve anëtare të NATO-s në kete rajon, ne veçanti me ato qe janë vende anëtare te aleances.

Bujar Osmani: Moska po synon që të destabilizojë jo vetëm shtetet fqinje me Ukrainën, por edhe ato të Ballkanit Perëndimor. Ne kemi synimin kryesor që të realizojmë objektivat që do t’i shpalosim në samitin e liderëve në Uashington në muajin korrik. Qëllimi i Maqedonisë së Veriut është që të rrisë investimet në mbrojtje në masën 15% deri në vitin 2025. Jemi të përkushtuar po ashtu për forcimin e mbështetjes për Ukrainën, e cila po përballet me sfidat e agresionit rus.

Sipas ekspertëve të NATO-s parashikohet se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut mund të arrijnë në vitin 2024 objektivin e Aleancës për shpenzimet për mbrojtjen në masën prej 2% të PBB. Rritja e shpenzimeve për mbrojtjen në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut është e krahasueshme me tendencat në vendet e tjera anëtare të NATO-s. Çështja e rritjes së shpenzimeve ushtarake të shteteve anëtare të NATO-s ka marrë vëmendje të madhe pas zgjedhjes së Donald Trump në Shtetet e Bashkuara në vitin 2016, dhe më pas, veçanërisht pas pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022.

Klan News

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA