Lajme

Ibrahimi për Xhaferin: “Taman si Zastavnik i JNA-së!

Autori

Autori

Portali Tetova

May 31, 2023, 11:05

Sekretari i Alternativës, Zeqirija Ibrahimi përmes një shkrimi në rrjetet sociale ka reaguar ndaj deklaratave të kreut të Kuvendit, Talat Xhaferi, i cili dje tha se heqja e “20-shit” që i referohet gjuhës shqipe, do të duhet të pres për në të ardhmen.

Ibrahimi deklaratat e kreut të Kuvendit dhe liderit të BDI-së Ali Ahmeti i quan si “vasalë dhe inferiorë dhe mediokër”.
“Dje edhe kryetari i parlamentit, Talat Xhaferi, paska thënë se “gjuha shqipe duhet të presë ndonjë ndryshim tjetër kushtetues”.
Tamam si një zastavnik i JNA-së – “nije važno na kakav jezik pričamo, važno je da se volimo” (nuk është me rëndësi në çfarë gjuhe flasim, me rëndësi është të duhemi mes vete), një diskurs shumë i njohur serbosllav për ne që jemi lindur në kohën e ish Jugosllavisë.

Natyrisht, nga ish eprorët e ushtrisë jugosllave nuk mund të pritet më shumë e më mirë, por a thua kur do dalë “lideri i shqiptarëve që e ka prishur Jugosllavinë, vetë Ali Ahmeti” të na tregojë se më e rëndësishme se gjuha shqipe është “integrimi europjon, a po ‘upton”?.

Vasaliteti, inferioriteti dhe mediokriteti nuk e kanë vetëm rimën e përbashkët, por edhe personazhet e përbashkëta – Talat Predsednikun e Ali Pasanikun.

Në vend që të flasim për ndryshimin e statusit të gjuhës shqipe në kushtetutë dhe barazimin e saj me maqedonishten, këta shqipfolës nuk kanë guxim që as emrin e gjuhës shqipe ta shkruajnë. Molim vas, za Talatče jedno Nikšičko pivo!”, ka shkruar mes tjerash Ibrahimi.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA