Lajme

Kërçovë, për 170 ditë 127 persona të sulmuar nga qentë

Autori

Autori

Portali Tetova

June 21, 2023, 09:06

Numër alarmant i kafshimeve në Kërçovë nga qentë endacakë. Numrat flasin se gati çdo ditë dikush ka përjetuar sulm nga qentë, duke mos përfshirë këtu numrin e personave të kafshuar që nuk janë paraqitur në organet e rendit.

Nga SPB-Ohër thonë se në Kërçovë nga 1 janari e deri më 19 qershor në zonën e Kërçovës janë regjistruar 127 incidente të sulmeve dhe kafshimeve nga qentë endacak, krahasuar me periudhën e njëjtë të një viti më parë kur ishin 121 denoncime.

Qytetarët janë të tmerruar. Secilin që e pyet, mund të tregojë histori sulm nga qentë endacak. E Kjo situatë është më e rrezikshme për fëmijët dhe të moshuarit të cilët nuk mund të mbrohen.

“Ja këtu, kam një lëndim të vogël, këtu pas. Po e paraqita vendin dhe gjithçka, isha në spital. Po duhet të marr dëmshpërblim”.

“Ka shumë atje në qendër, po shihen tek rreth rrotullimi ku qëndrojnë tek parku, atje ka shumë edhe tek shtëpia e kulturës atje i ke të gjithë”.

“Kanë kafshuar si jo, ata janë qen, nuk janë njerëz. (NGJITJE) Duhet të zhduken ata, çfarë tjetër, nuk ke çfarë ju bënë tjetër ose të mblidhen dhe të jenë në një vend”.

“Qentë duhet të zhduken, më shumë janë të mbrojtur qentë se sa qytetarët. Të shkoni tani atje nga lagjja ku ka qenë njerëzit mbajnë dru për tu mbrojtur nga qentë”.

E një qytetar tjetër thotë se qentë nuk kanë faj, sepse edhe ata janë të frikësuar andaj i sulmojnë qytetarët.

“Ajo që qentë kafshojnë më shumë është se edhe vetë qentë po frikësohen nga njerëzit. Nuk e arsyetoj kafshimin në njerëz, fëmijë, gra, por me të vërtetë edhe qentë janë të frikësuar dhe për këtë shkak i sulmojnë njerëzit”

Kjo problematikë është më e vogël në Ohër dhe në Strugë. Për këtë periudhë të vitit, nga janari deri në qershor në Ohër janë evidentuar 5 raste të sulmeve, ndërsa në Strugë 26 raste për 5 muaj e gjysmë.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA