Lajme

Kompania Meta shkurton 10,000 vende pune të tjera

Autori

Autori

Portali Tetova

March 14, 2023, 02:03

Kompania mëmë e Facebook ‘Meta’ do të pushojë nga puna edhe 10,000 punonjës të tjerë, njoftoi CEO miliarder i kompanisë Mark Zuckerberg, raundi i dytë i pushimeve masive nga puna pasi kompania uli në mënyrë drastike kostot.

Pushimet nga puna do të ndodhin kryesisht gjatë dy muajve të ardhshëm në ekipet e biznesit, rekrutimit dhe teknologjisë së Metës, shkroi Zuckerberg në një postim në blog të titulluar “Përditësim për Vitin e Efikasitetit të Metës”.

Kjo përbën afërsisht 12% të fuqisë punëtore të Metës dhe pas shkarkimit të 11,000 punonjësve të kompanisë në nëntor. Meta do të mbyllë gjithashtu 5000 vende pune, shkruajnë mediat e huaja.

 

Aksionet e firmës Silicon Valley u rritën me gati 4% në fillimin e tregtimit, ndërsa Wall Street vazhdoi të brohoriste për angazhimin e Metës për të ulur kostot dhe për të përmirësuar vlerën e saj përfundimtare.

 

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB
Screenshot-23-696x436
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

DIASPORA