Lajme

Mickoski beson se ka shumicë për zgjedhje të parakohshme

Autori

Autori

Portali Tetova

January 7, 2023, 03:01

Shpërndarje të Kuvendit e shumta në muajin shkurt dhe zgjedhje të parakohshme në maj, janë afatet të cilat VMRO-DPMNE-ja është e bindur se do t’i vë në jetë për të realizuar qëllimin politik. Kreu i kësaj partie Hristijan Mickoski thotë se shumë deputetë të LSDM-së dhe BDI-së janë në mbështetje të idesë për zgjedhje të reja por nuk e thotë se cilët janë ata.

“Duke e pasur parasysh karakterin e BDI-së dhe LSDM-së, duke e parasysh Prokurorinë dhe gjyqësorin e kapur dhe metodat për të cilat janë të gatshëm t’i zbatojnë që t’i ruajnë kolltukët e tyre unë nuk do të përmendja emra por ajo që na jep guxim neve për zgjedhje të parakohshme është se qëndrimet e tyre do të jenë të njëjta deri në fund dhe nga fundi i muajit janar ose e shumta fillimi i muajit shkurt do të votojmë shpërndarje të Kuvendit, në mes të shkurtit formimin e qeverisë teknike dhe zgjedhje diku në mesin e dytë të muajit maj”, deklaroi Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së.

LSDM-ja mohon mundësinë që Mickoski mund të ketë mbështetje për të formuar një shumicë të re me të cilën do të mund të shpërndajë Kuvendin.

 

“Asgjë nuk ka ndryshuar te Mickoski. Ai e filloi vitin në të njëjtën mënyrë që e përfundoi dhe si e kaloi të gjithë vitin 2022. Nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme. Në vitin 2024, Mickoskin e pret humbja e 7-të dhe e 8-të radhazi si kryetar i VMRO-DPMNE-së. Ankimet publike të Mickoskit, as gënjeshtrat e tij të sajuara për një shumicë të re, nuk mund t’i ndalin reformat apo përparimin e vendit”, thonë nga LSDM.

LSDM-ja synon që gjatë këtij viti, të arrijë të ndryshojë Kushtetutën dhe të vijojë me hapjen e kapitujve të negociatave me BE-në, në fund të vitit. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
taravari-arbennn-696x438
Ministri Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova

DIASPORA