Lajme

Njerëz me ndikim në shoqërinë shqiptare ia mësyejnë Haxhit

June 28, 2023, 07:06

Njerëz me ndikim në shoqërinë shqiptare ia mësyejnë Haxhit

Edhe pse të rinj në moshë, këtë vit, rrugës së pelegrinazhit, ia mësynë shumë intelektual me ze të trojeve shqiptare.
Në mesin e atyre që këtë vit realizuan njërin nga pesë kushtet e fesë myslimane, në fotografi shfaqen edhe Arbër Hajdari i fondacionit Fundjavë Ndryshe, krah të cilit, shihet edhe kardiologu më me zë i shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut Valon Asani, i cili përveç që është një profesionist i përkushtuar në kardiologji intervente, ai njihet edhe si humanist i madh i trojeve tona.

Përveç Hasanit dhe Hajdarit, në foto e publikuara në rrjetet sociale, duket edhe Seladin Xhezairi, një gazetar në pension, ose ndryshe, një opinionit i cili jo rrallë din të godasë gjarprin në kokë.

Por, përse, në moshë kaq të re, Hasani dhe Hajdari zgjodhën për kryejnë kushtin e pestë të Islamit, Haxhin, i cili dihet mirëfilli se ka kushte të duhura që pas kryerjes së këtij pelegrinazhi duhet të mbahen. Asani në këtë pyetje është përgjigjur se, e gjitha që duhet bërë pas kthimit nga Haxhi është ajo njerëzorja që ai dhe miku i tij Hajdari dhe Xhezairi, kanë bërë gjithë karrierës.
Interesant është fakti se viteve të fundit, kushtin e kryerjes së Haxhit, personalitete me famë në gjithë shqiptarinë zgjedhin ta kryejnë në moshe fare të re, që më parë nuk ka qenë zakon…

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB
Screenshot-23-696x436
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

DIASPORA