Protesta dhe bllokada studentore në Shkup

Protesta dhe bllokada studentore në Shkup

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Në Shku janë paralajmëruar protesta dhe bllokada studentore në shenjë pakënaqësie ndaj Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.

Studentët paralajmërojnë këtë herë do të dalin në çdo bulevard të kryeqytetit.

Nga organizata studentore kanë theksuar se deri tani nuk është plotësuar asnjë nga premtimet e bëra nga ministria përkatëse, përcjell INA.

Ata ankohen se ende nuk është paguar bursa për studentët, që këtë të drejtë e kanë fituar për herë të parë këtë vit, ndërsa edhe për të tjerët ka vonesa.

Po ashtu edhe pagesa për vaktin e subvencionuar është e parregullt, ndonëse paraprakisht është rënë dakord që mjetet për këtë qëllim të depozitohen në ditën e parë të muajit aktual për atë të mëparshmin.

Negociatat për ligjin e ri për ushqimin e studentëve, thonë ata, po zhvillohen në mënyrë krejtësisht jo transparente dhe nuk ka informacion zyrtar se si do të bëhet rritja prej 140 denarëve në ditë.

Ata shtojnë gjithashtu se ende nuk ka filluar edhe rikonstruimi i premtuar i konvikteve, megjithëse thonë se u është thënë se do të nisë në vitin 2023.(INA)

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”

DIASPORA