Maqedoni

Protesta dhe bllokada studentore në Shkup

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Në Shku janë paralajmëruar protesta dhe bllokada studentore në shenjë pakënaqësie ndaj Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.

Studentët paralajmërojnë këtë herë do të dalin në çdo bulevard të kryeqytetit.

Nga organizata studentore kanë theksuar se deri tani nuk është plotësuar asnjë nga premtimet e bëra nga ministria përkatëse, përcjell INA.

Ata ankohen se ende nuk është paguar bursa për studentët, që këtë të drejtë e kanë fituar për herë të parë këtë vit, ndërsa edhe për të tjerët ka vonesa.

Po ashtu edhe pagesa për vaktin e subvencionuar është e parregullt, ndonëse paraprakisht është rënë dakord që mjetet për këtë qëllim të depozitohen në ditën e parë të muajit aktual për atë të mëparshmin.

Negociatat për ligjin e ri për ushqimin e studentëve, thonë ata, po zhvillohen në mënyrë krejtësisht jo transparente dhe nuk ka informacion zyrtar se si do të bëhet rritja prej 140 denarëve në ditë.

Ata shtojnë gjithashtu se ende nuk ka filluar edhe rikonstruimi i premtuar i konvikteve, megjithëse thonë se u është thënë se do të nisë në vitin 2023.(INA)

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA