Lajme

VMRO: 4 000 nxënës bashkë me prindërit janë larguar nga vendi

Autori

Autori

Portali Tetova

February 10, 2023, 01:02

Maqedonia e Veriut po zbrazet. Alarmi vjen nga VMRO-DPMNE-ja, sipas të cilëve, vetëm gjatë gjysmëvjetorit të kaluar nga vendi janë larguar 4.000 nxënës duke marrë fletshpërngulje nga shkollat.

“Këto 4.000 fëmijë kanë 4.000 nëna dhe 4.000 baballarë. Ka fëmijë që janë çregjistruar nga çerdhet, të rinj deri 20 vjeç që largohen dhe vijmë tek shifrat e frikshme se në kohën e Kovaçevskit dhe Pendarovskit,

vetëm gjatë gjysmëvjetorit të kaluar janë larguar 15.000 deri 20.000 njerëz, duke dhënë numrin e përgjthshëm prej 30.000 deri 40.000 të rinjve që janë larguar gjatë vitit 2022” – tha Vladimir Gjorçev.

 

VMRO-DPMNE-ja me akuza se për shkak të migrimit masiv nuk është thirrur Këshilli për Siguri dhe nuk ka seancë të posaçme në Kuvend. Sipas tyre, sic percjell KlanM, kjo paraqet katastrofë për vendin në aspektin demografik dhe se duhet të gjendet forca për t`i mposhtur politikat e këtilla. /KlanMacedonia/

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB
Screenshot-23-696x436
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

DIASPORA