Arsovski: Shumica parlamentare fiton tetë, por ...

Arsovski: Shumica parlamentare fiton tetë, por mund të humbas deri në shtatë deputetë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 14, 2023, 08:02

LSDM rikonstruimin e qeverisë e sheh përmes dy prizmave. Njëra është stabilizimi dhe rritja e funksionalitetit të shumicës parlamentare dhe e dyta është një lloj konsolidimi i deputetëve, si hap i ndërmjetëm apo si rritje e presionit ndaj partive të tjera në kuvend për ndryshimet kushtetuese, tha analisti Petar Arsovski për “Top Tema”, lidhur me rikonstruimin e qeverisë, daljen e “Alternativës” dhe hyrjen e “Aleancës për Shqiptarët”.

“Ky lloj konsolidimi ka një prizëm të tretë, por së pari le të fokusohemi tek këto të dyja. Në kuptimin e “koalicionit evropian”, nuk ka ndryshime të mëdha dhe nuk besoj se ndonjë nga partitë shqiptare do të votonte kundër ndryshimeve kushtetuese apo nuk do t’i mbështeste ato.

Shumica e partive shqiptare kanë një vendosmëri deklarative, madje edhe thelbësore për të mbështetur ndryshimet kushtetuese. Dhe në këtë kuptim ky ndërrim nuk ndryshon shumë”, thotë Arsovski.

 

Në drejtim të rritjes së shumicës parlamentare, shton Arsovski, qëndrimi i LSDM-së në fillim ishte që partitë të mos dalin, që shumica të mos jetë e vogël.

“Këto ngjarje në Kuvend, dje dhe sot, e prishin pak atë matematikën, kështu që në fund esap-i mund të dalë i barabartë, thënë me kusht, domethënë të fitojnë tetë dhe të humbasin pesë-gjashtë-shtatë, ndoshta edhe tetë deputetë. Dhe nuk e di se si do të funksionojë. Duhet të shohim”, vlerëson Arsovski.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion
abdush demiri
Demiri: Taravari të qartësojë pozicionin e tij, ne mbetemi të hapur për bashkëpunim opozitar
Adnan-Azizi
Azizi: Madhërimi i Selës dedikuar Ali Ahmetit
56502F6A-2DDE-4391-A6DF-6AE467A68872-1024x551.jpeg
Kasami: Fronti opozitar i gatshëm të sfidojë pushtetin
AC2A0035
Fronti opozitar: Grubi po e keqpërdor partneritetin strategjik me SHBA  

DIASPORA