Maqedoni

KSHZ me informacione udhëzuese për procesin e votim në Zgjedhjet që mbahen nesër

Autori

Autori

Portali Tetova

May 7, 2024, 02:05

Në prag të zgjedhjeve të dyfishta që do të zhvillohen në Republikën e Maqedonisë së Veriut, nënkryetarja e Këshillit Zgjedhor, Ditmire Shehu, ka dhënë udhëzime të qarta për votuesit dhe procedurat e votimit. Sipas deklaratës së saj, votuesit do të kenë mundësinë të votojnë për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve parlamentare që do të mbahen gjatë ditës së nesërme.

“Këshillat zgjedhorë që do të zhvillojnë zgjedhjet e dyfishta gjatë ditës së nesërme, përkatësisht raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve parlamentare, ndërsa unë do t’i përmbahem udhëzimeve për votim për zgjedhjet presidenciale parlamentare, të cilat janë shpallur publikisht, do të jenë në dispozicion para çdo qendre votimi. E njëjta vlen edhe për votuesit, votimi bëhet personalisht në vendvotimet në Republikën e Maqedonisë, këshilli zgjedhor duhet ta pyes votuesin nëse dëshiron të votojë për të dy llojet e zgjedhjeve apo nëse dëshiron të votojë vetëm për një lloj zgjedhjeje, d.m.th nëse dëshiron të votojë për zgjedhjet presidenciale ose parlamentare ose siç e përmenda më parë, për të dyja zgjedhjet njëherësh”, tha Shehu.

Shehu theksoi se udhëzimet për votim janë shpallur publikisht dhe do të jenë në dispozicion para çdo qendre votimi. Votuesit do të kenë opsionin të votojnë për të dy llojet e zgjedhjeve ose të zgjedhin vetëm njërin prej tyre. Gjithashtu, ajo sqaroi se votuesit do të mund të votojnë vetëm një herë dhe duhet të paraqesin një dokument identifikimi të vlefshëm.

“Gjatë procesit të votimit u mundësohet zgjedhësve të votojnë, zgjedhësi mund të paraqitet në qendrën e votimit vetëm një herë për të ushtruar të drejtën e tij të votimit, ndërsa zgjedhësi dorëzon një dokument identifikimi personal, një letërnjoftim të vlefshëm ose një kopje të dokumentit, d.m.th. për zgjedhjet presidenciale 2024, letërnjoftim ose dokument udhëtimi të cilit i ka skaduar vlefshmëria në periudhën nga 24 korrik 2023 deri më 24 prill 2024, dhe për zgjedhjet parlamentare votuesi do të mund të votojë me letërnjoftim ose dokument udhëtimi, vlefshmëria është theksuar në periudhën nga 8 gusht 2023 deri më 8 maj 2024”, tha Shehu.

Në fund, Shehu shtoi se votuesit do të marrin dy fletë votimi nëse vendosin të votojnë për të dy llojet e zgjedhjeve, ose një fletë votimi për atë zgjedhje për të cilën kanë vendosur të votojnë. Votimi do të bëhet në mënyrë të fshehtë dhe fletët e votimit do të vendosen në kutitë përkatëse të shënuara në çdo qendër votimi. Ky proces siguron që të drejtat e votuesve të mbrohen dhe të ushtrohen në mënyrë të rregullt dhe transparente.

“Votuesi mundet të marrë dy fletë votimi nëse vendos të votojë për të dy llojet e zgjedhjeve të ardhshme ose një fletë votimi për zgjedhjet për të cilat ka vendosur të votojë dhe nënshkruan në ekstraktin përkatës të listës së zgjedhësve vetë votuesi fshehurazi për ekranin e votimit zgjedhësi e hedh votën në të tilla në mënyrë që ai të rrethojë numrin para titullit, emrin e listës ose numrin e kandidatit me stilolaps me ngjyrëtë kaltërt, fleta e palosur vendoset në kutinë përkatëse, sepse nesër kemi zgjedhje të dyfishta në çdo qendër votimi do të ketë dy kuti votimi të shënuara siç duhet, ndërsa secila votë do të mbahet në vendvotim për aq kohë sa duhet të ushtrohet e drejta e tij të votimit”, tha Shehu./Indeks.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_9452
Një tërmet me intesitet 2.4 ballë dridhi Maqedoninë e Veriut
IMG_9448
Apasievi kundër Gashit, Mickoski: Apasievi nuk i’a vlen të komentohet!
IMG_9446
Ka filluar seanca konstituive në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së

DIASPORA