Në Maqedoni gratë jetojnë më shumë se sa burrat?!

Në Maqedoni gratë jetojnë më shumë se sa burrat?!

Autori

Autori

Portali Tetova

March 19, 2023, 07:03

Sipas Indeksit të ri të Jetës mesatare Botërore, botuar nga Kombet e Bashkuara, qytetarët maqedonas jetojnë mesatarisht 75.26 vjet. Për burrat veç e veç, ky numër është 73.1 vjet, dhe gratë jetojnë mesatarisht 77.47 vjet.

Për krahasim, u theksuan gjithashtu të dhënat nga kërkimi dhe statistikat nga Banka Botërore. Sipas kësaj liste, jetëgjatësia mesatare e maqedonasve është 74 vjet, e maqedonasve – 78 vjet, gjithsej 76 vjet.
Hulumtimet tregojnë se jetëgjatësia bazohet në tre faktorë kryesorë dhe themelorë – gjenetikë, gjini dhe mënyrë jetese. Përbërësit si higjiena, ushqimi, kultura, përzgjedhja profesionale, veset, ushtrimi, qasja në kujdes shëndetësor cilësor dhe madje edhe normat kriminale konsiderohen më pas. Sipas KB, mesatarja botërore për sa i përket jetëgjatësisë që nga viti 2023 ishte 70.8 vjet për burra dhe 76.0 vjet për gratë, gjithsej 73.4 vjet.

Jetëgjatësia ndryshon në mënyrë të konsiderueshme në varësi të zonës, si dhe vendit në vend, kështu që këtë 2023, këto shifra variojnë nga niveli më i ulët prej 57.7 vjet në Afrikën Perëndimore deri në më të lartat 82.7 vjet në Evropën Perëndimore.

Në përgjithësi, jetëgjatësia ka një prag më të lartë. Midis viteve 2000 dhe 2016, jetëgjatësia u rrit me 5.5 vjet në të gjithë botën, me një rritje 10-vjeçare në pjesët individuale të Afrikës. Kjo njohuri e kësaj rritje në lidhje me kontinentin më të ngrohtë „ “ konfirmohet nga raportet e Organizatës Botërore të Shëndetit.

 

Lista e vendeve me jetëgjatësi më të gjatë, sipas KB, është Monako ( 87.01 vjet ), Hong Kong ( 85.83 ), Macau ( 85,51 ), Japoni ( 84.77, Singapori ( 84.27 ), Itali ( 84.2 ), Vatikan ( 84.16 ), Koreja e Veriut ( 84.14 vjet ).

Jetëgjatësia mesatare është banorët e Adadit ( 53.68 vjet ), Nigeria ( 53.87 vjet ), Lesoto ( 54.91 ), Republika Qendrore e Afrikës ( 55,48 ), Sudani i Jugut (, Namibia ( 59.93 ), Guinea ( 59.55 ), Mali ( 69.03 vjet ).

Ne si vend jemi diku në mes të kësaj liste.

Vendet fqinjej, jetëgjatësia mesatare në Serbi është 75.12 vjet, në Shqipëri – 78.06 vjet, Bullgaria – 72.84, Greqia – 82, në Bosnjë dhe Hercegovinë është 76.18 vjet, Kroacia – 79.4, dhe në Mal të Zi është 77.78 vjet.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA