Maqedoni

Për zgjedhjen e presidentit nevojitet arritja e censusit prej 40%

Autori

Autori

Portali Tetova

May 8, 2024, 08:05

Në Maqedoninë e Veriut sot po mbahet rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale, ku 1.814.317 qytetarë me të drejtë vote do të mund të zgjedhin njërin nga dy kandidatët për kryetar të shtetit, Gordana Siljanovska Davkova dhe Stevo Pendarovski, të cilët fituan më shumë vota në rrethin e parë të 24 prillit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Për Siljanovska Davkovën votuan 363.085 votues, ndërsa Pendarovskin 180.499, që ishte e pamjaftueshme për zgjedhjen e presidentit.

Në rrethin e dytë të votimit do të zgjidhet kandidati që do të marrë shumicën e votave, por kush është arritja e censusit prej më shumë se 40%, pra në zgjedhje duhet të dalin 725.727 votues.

Nëse në rrethin e dytë asnjëri nga dy kandidatët nuk ka marrë numrin e duhur të votave, e gjithë procedura e zgjedhjes përsëritet.

Në 6 ciklet e mëparshme zgjedhore, kushti ishte plotësuar.

Në vitin 2019 jehona e zgjedhësve në rrethin e dytë ishte 46.65%, më 2014 – 54.36%. Në vitin 2009 pati jehonë më të vogël me 42.61%, kurse jehona më e madhe e votuesve është shënuar një zgjedhjet e para, në vitin 1994, kur në vendvotime dolën 77.4% e votuesve.

Presidenti i Republikës zgjidhet në zgjedhje të përgjithshme me votim të fshehtë, për një periudhë 5-vjeçare. I njëjti person mund të zgjidhet President i Republikës vetëm dy herë. Presidenti i Republikës duhet të jetë shtetas i Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
IMG_9452
Një tërmet me intesitet 2.4 ballë dridhi Maqedoninë e Veriut
IMG_9448
Apasievi kundër Gashit, Mickoski: Apasievi nuk i’a vlen të komentohet!
IMG_9446
Ka filluar seanca konstituive në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së

DIASPORA