Maqedoni

VMRO-DPMNE: Ne preferojmë VLEN-in në qeveri

Autori

Autori

Portali Tetova

May 9, 2024, 02:05

Duke u bazuar në rezultatet e publikuara nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor, te kampi maqedonas fitues absolut është VMRO-DPMNE me 58 mandate deputetësh, ndërsa te kampi shqiptar fitues doli Fronti Europian me 19 mandate deputetësh. Megjithatë, gjatë formimit të qeverisë, ashtu edhe siç ka paralajmëruar vet kreu i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, do ta anashkalojë Frontin Europian dhe do t’i fillojë negociatat me koalicionin VLEN. Këtë e konfirmoi sot edhe nënkryetari i kësaj partie, Timço Mucunski. Ai tha që komunikimi mes dy palëve tanimë ka filluar.

“Z.Mickoski dje qartë tregoi se ka realizuar tanimë komunikim me liderët e opozitës shqiptare. Ky komunikim besoj do të vazhdojë dhe do të mer dinamikë të përforcuar në periudhën e ardhshme. Ne tanimë një periudhë të gjatë paralajmërojmë se pikërisht subjektet nga ai koalicion i bashkuar janë partner i ynë i preferuar, ne gjithsesi se kemi principet tona të bazuara në politika dhe projekte. Besoj se do të kenë atje kapacitet pjekuri dhe gjuhë të përbashkët dhe rrugën për të formuar qeverinë e re reformuese të Maqedonisë”, tha Timço Mucunski – Nënkryetar i VMRO-DPMNE-së.

Se çështja e formimit të Qeverisë mes VMRO dhe VLEN është çështje e kryer, e pohon edhe përfaqësuesi i VLEN, Izet Mexhiti. Mexhiti në Facebook profilin e tij shkruan se VLEN do të jetë zëri i shqiptarëve në Qeverinë e re.

Ne do të jemi zëri i shqiptarëve në Qeverinë e re, sepse ne jemi përfaqësuesit e votës së pastërt shqiptare. Plani VLEN 2030 tani është synimi jonë, si pjesë e Qeverisë së re”, theksoi Izet Mexhiti – FB status.

Por çfarë thonë nga Fronti Europian? Nga atje tanimë veten e llogarisin si forca e dytë në shtet dhe se legjitimiteti për përfaqësimin e shqiptarëve dhe komuniteteve tjera pakicë, thonë se është atje.

Nesër të gjithë ne mund të takohemi por legjitimitetin e ka forca e dytë në shtet. Duhet të respektohet vota e shumicës së komunitetit shumicë në vend. Për këtë duhet të mbajmë llogari dhe përgjegjësi të gjithë”, pohoi Ali Ahmeti – Fronti Europian.

Edhe Skender Rexhepi Zejdi e thotë të njëjtën. Do të jenë përfaqësuesit e shqiptarëve në Qeveri edhe në mandatin e ardhshëm katër vjeçar.

“Fronti Europian do të vazhdojë të jetë përfaqësues qeveritar i juaji edhe në këtë mandat katërvjeçar. Në anën tjetër, ashtu edhe siç pritej, opozitës shqiptare pas kësaj humbje të thellë, nuk i ka mbetur tjetër jashta t’i gëzohet fitores së VMRO-së dhe të shohin ëndrra se mund të ta tejkalojnë legjitimitetin shqiptar për përfaqësim qeveritar”, tha Skender Rexhepi – Zejd / Fronti Europian – FB status.

Ndërkohë VMRO-DPMNE nuk ka filluar edhe më tej negociata me parti të tjera politike, edhe pse fliteshte se një gjë e tillë do të bëhet edhe me Lëvizjen Znam të Maksim Dimitrievskit. Duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve, Mucunski tha që VLEN janë të vetmit që deri tani VMRO ka filluar komunikim për përbërjen e re qeveritare, dhe e njëjta do të marr dinamikë më të përshpejtuar sapo të merret mandati nga presidentja e re e shtetit.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA