Duhanpirësit në hall: Nis inspektimi i lokaleve

Duhanpirësit në hall: Nis inspektimi i lokaleve

Autori

Autori

Portali Tetova

January 20, 2023, 09:01

Nga tymi mezi shihen mes veti, ndërsa taketuket i kanë mbushur përplot.

Edhe pse e ndaluar të pihet cigarja brenda në lokale të mbyllura një pjesë e tyre kanë shkelur ligjit. Këtë ka konstatuar Inspektorati shtetëror i Tregut.

“Ispektorati i tregut gjatë këtyre ditëve ka kryer rreth 200 kontrolle në të gjithë vendin, ndersa në 56 prej tyre ka konstatuar shkelje. Sipas ligjit nëse pihet cigare ne vend te mbullyr perveç pronarit të lokalit dënohet edhe personi i cili kapet me cigare brenda në lokal”.

E qytetarët e anketuar kryesisht joduhanpirës thonë se për duhanpirësit duhet të ketë vend të posaç m në lokalet për mos tu penguar atyre që nuk e pinë duhanin.

”Jo nuk duhet të pihet, vjen era e keqe nuk është pastër, unë e kam pirë cigaren por nuk e kam pirë brenda gjithmonë kam dalë jashta. Pra duhet të ndalohet rreptësisht, kush dëshiron le të pijë por le të del jashta”

”Nuk duhet të pihet brenda, duhet të kenë pjesë të posaçme për duhanxhinjtë. E para nuk është e ligjshme ti nxjerin jashta për të pirë dhe nuk është kulturore dhe logjike. Un e kam pirë cigaren por tani jo”

 

”Unë nuk e pi dhe nuk dua cigare në shtëpi. Nuk duhet as nëpër kafe dhe restorante të pihet. Ato as nuk duhet të hyjnë në lokale”.

Inspektorati ka njoftuar se gjatë kontrolleve janë konstatuar disa parregullsi, përkatësisht mos respektim të Ligjit për mbrojtjen nga pirja e duhanit.

INSPEKTORATI SHTETËROR I TREGUT

“Pas përfundimit të festave të fundvitit, Inspektorati Shtetëror i Tregut i intensifikoi kontrollet në të gjithë territorin e vendit, ku janë kryer mbi 200 inspektime në përputhje me kompetencat që i parasheh Ligji për Mbrojtjen nga Duhani dhe janë shqiptuar 56 dënime” – thonë nga Inspektorati Shtetëror i Tregut.

Sipas ligjit gjoba për personin juridik është nga 2.000 deri në 4.500 euro, për personin përgjegjës nga 500 deri në 1.000 euro dhe personi fizik që do të kapet duke pirë duhan në objekt të mbyllur do të gjobitet nga 100 deri në 300 euro.

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
xhaka-shaqiri
Xhaka e Shaqiri në Serbi, presidenti i Federatës zvicerane flet për sfidën
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA