Familja e mjekëve Vela dhe kontributi i tyre pë...

Familja e mjekëve Vela dhe kontributi i tyre për Tetovën

Autori

Autori

Portali Tetova

February 13, 2023, 03:02

Familja e mjekëve Vela është një nga familjet që ndër vite ka kontribuar në shëndetin e tetovarëve dhe popullatës shqiptare.
Por kush janë familja e mjekëve Vela?

Në familjen e Vela që për ne njihen nga Rifat Vela i cili lindi në fshatin Gajre dhe ishte baba i tre 4 fëmijve, 3 djemve dhe një vajze.

Rifat Vela ishte kryetari i parë shqiptarë i komunës së Tetovës.

Fëmijët e Rifat Velës, u shkolluan e arsimuan në Prishtinë dhe tre nga ta u bënë mjek ndërsa njëri jurist.

Fëmija i madh i Rifat Velës, Doktor Aliberi ishte gjinekologu i parë shqiptarë që ndër vitet më të vështira ju shërbeu shqiptarëve, ndërsa fëmija i dytë i Rifat Velës, profesori Agim Vela, është profesor universitar dhe njihet si baba i anatomisë në trojet shqiptare ishte Rektor i Universitetit të Tetovës.

 

Vajza e familjes Vela, Fitnete Vela, është pediatre në penzion po ashtu është një mjeke e ka dëshmuar se është në shërbim të popullatës dhe sidomos ka dhënë kontributin e saj para, gjatë dhe pas lu ftës në Kosovë

Doktor Aliberi është babai i mjekëve të njohur në Maqedoni, stomatologut Pëllumb Vela dhe kirurgut Ilir Vela të cilët po ashtu ka vite që me ndershëri e përkushtim ju shërbejnë qytetarëve në vendin tonë sidhe i Fatmir Velës. magjister i shkencave kompjuterike

Profesori Agim Vela është baba i tre fëmijve, 2 mjekëve dhe një diplomati, djali i madh i profesorit Agim Vela, Driton Vela është shpallur dy herë shkencëtarë i vitit ndërsa Blerim Vela është shef i kabinetit të presidentes Vjosa Osmani ndërsa ka qenë diplomat në institucione ndërkombëtare.

 

Ndërsa Njomza Llullaku është prorektore ne UP dhe është bija e pediatres së njohur në Kosovë, Fitnete Vela.

 

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA