Fiton gjobë 900€ nga komuna pasi mbushi vetë gr...

Fiton gjobë 900€ nga komuna pasi mbushi vetë gropën në rrugë

Autori

Autori

Portali Tetova

May 16, 2023, 12:05

Claudio Trenta ka dënuar “padrejtësinë” e autoriteteve për gjobitjen kur mbushi vetë një gropë 30 cm të gjerë në një rrugë në rajonin verior të Lombardisë.

Pensionisti italian është zotuar të luftojë ligjërisht gjobën rreth €900 paundë që vendosur nga autoritetet për veprimin që ai bëri në ndihmë të komunitetit.

Trenta ishte prej kohësh i zhgënjyer nga autoritetet lokale që nuk mbushnin gropën 30cm të gjerë në kalimin këmbësor të qytezës së tij Barlassina, në Lombardi, prandaj 72-vjeçari vendosi të veprojë vetë duke e mbushur më asfalt të ftohtë.

Kjo bëri që ai të gjobitej me €882 por çështja ka hapur një debat të gjerë për gropat që po mbushin rrugët e Italisë.

Në një postim në Facebook, Trenta shpërndante një foto të fletës së gjobës ku policia e akuzonte për shkelje të kodit rrugor. Ai u gjobit teksa kryente punën që konsiderohej me rrezik në një vend publik “pa lejen apo kompentencën e kërkuar”.

Ajo që ka tërbuar më shumë publikun është se Trenta u urdhërua të rikthejë gropën në rrugë në gjendjen e mëparshme.

“Nëse ata mendojnë se jam një idiot, gabohen rëndë,” tha ai për të përditshmen vendase Corriere della Sera. “Ata po më provokojnë, kështu që po depozitoj një kundërpadi ndaj këshillit bashkiak, për neglizhencë.

Trenta raportohet se ka kërkuar ndihmën e autoriteteve për gropën në rrugë disa herë për tre muaj, ndërsa tani një valë solidariteti publik është shprehur ndaj tij nga e gjithë Italia.

Një komentues shkruante në rrjetin Facebook: “Sot dërgova një email proteste për bashkinë e Barlassina pasi jam i ndërgjegjshëm sesi në rajonet Kalabri e Siçili rrugët janë të mbushura me gropa dhe njerëzit i mbushin vetë ato prej neglizhencës se autoriteteve”.

Një tjetër shkruante: “Këshilli bashkiak duhet të të rimbursojë ty për paratë e shpenzuara për thesin e bitumit.”

Deputeti Vittorio Sgarbi, zv. Ministër kulture, iu bashkua debatit. “Përveç kodit rrugor që pretendojnë se kanë shkelur, ka dhe logjikë njerëzore, e cila duhet të kishte nxitur autoritetet ta falënderonin këtë njeri, e jo ta gjobisnin”, shkroi ai.

Pa rritjes së interesit për çështjen, Trenta u ftua në programin televiziv Le Iene ku përsëriti se do të vijonte debatin ligjor me autoritetet.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
Messi-termeti
Argjentina premton tërheqjen e fanellës ikonë të Messit me numër 10
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)
1681670161_maxresdefault
“Sa fëmijë duhet të bëjë një çift?” Ahmed Kalaja: Gjashtë është minimalja, kush lind 12 është kampion
policia-714x420
Vrasje e dyfishtë në Kumanovë, një i plagosur
IMG_3944
Zjarr i madh në Zhelinë të Tetovës, digjen goma të vjetra

DIASPORA