Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të prem...

Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Një barazim 1-1 në ndeshjen e vajtjes në Lajpcig i lë një detyrë jo edhe aq të thjeshtë Mançester Sitit sot në ndeshjen e kthimit të 1/8-ave të Ligës së Kampioneve përballë Lajpcigut.

Por kampionët e Anglisë luajnë në shtëpi dhe avantazhi fushë mund t’ua bëjë gjërat më të lehta skuadrës së Pep Guardiolës, i cili në konferencën e djeshme për shtyp vlerëson rrezikshmërinë e skuadrës së Marko Rozesë:

“Ata janë aq agresivë në presingun lart dhe kanë një ndërtim të pabesueshëm loje, që nis nga portieri. Kanë tetë lojtarë në qendër, dy mbrojtës krahu të pabesueshëm. Ti i mbyll në qendër dhe ata gjejnë mbrojtësit e krahut.

Kur mbron nga krahët, ata kanë më shumë lojtarë në qendër.

Është shumë e vështirë t’i kontrollosh dhe duhet të gjesh ritmin e duhur për presingun”, tha trajneri katalanas, i cili nuk i shpëtoi as këtë herë pyetjeve të gazetarëve për trofeun e lakmuar europian, të cilit i është afruar deri në finale pas dy sukseseve të hershme me Barcelonën.

Por ai nuk e shikon skuadrën e tij favorite: “Është bukur që në fillim të sezonit ne jemi kandidatët kryesorë, favoritët kryesorë në këtë kompeticion. Realiteti është se vendosin 95 minutat në fushë. Lajpcigu dihej që ishte një kundërshtar i fortë, që pas shortit dhe përpara ndeshjes së parë.

Por çdo skuadër në Angli, Napoli, Milani, Reali, janë gjithashtu.

Ka shumë ekipe me cilësi dhe pika të forta. Ne duhet të diktojmë lojën tonë dhe duhet të fitojmë. Ne jemi këtu për të fituar trofe. Unë nuk njoh ndonjë skuadër apo trajner që nuk është përpjekur për të fituar një kompeticion.

Të gjithë duan që ta fitojnë dhe ne nuk përbëjmë përjashtim”. I pyetur nëse nga triumfi në Champions do të varet suksesi i tij në “Etihad”,

Pep bëri një referencë të çuditshme me Realin: “Në ndeshjen time të parë me Mançester Sitin më pyetën: ‘A je këtu për të fituar Ligën e Kampioneve?

Dhe unë u thashë: ‘Çfarë?’ Nëse do të isha trajneri i Realit të Madridit, gjë që nuk ka për të ndodhur, unë do t’i kisha kuptuar. Por këtu? Nuk e di”.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA