Kasami: Gjykata dhe ish krerët e komunës janë f...

Kasami: Gjykata dhe ish krerët e komunës janë fajtor për 1.1 milion euro kamatë për një parcelë në Tetovë

Autori

Autori

Portali Tetova

January 7, 2023, 03:01

Për një parcelë që iu mor një banori të Tetovës për hapjen e bulevardit Iliria në vitin 1988 e për të cilën Komuna i kishte paguar pronarit 50 mijë euro, Tetovës deri tani i janë marrë 1.1 milion euro kamatë.

Gjithçka filloi në vitin e largët 88 kur pronari i parcelës kishte paditur Komunën për çmimin e ulët të vlerësimit.
Ndërsa për shkak të neglizhencës së organeve të drejtësisë në Tetovë, kjo lëndë është zvarritur nga 88 deri në vitin 2016, kur edhe përfundimisht ishte sjellë vendimi në favor të pronarit të parcelës.

Kreu i Tetovës Bilall Kasami dyshon se bëhet fjalë për grup të organizuar kriminal. Kjo për faktin se përkundër padive të ngritura ndaj disa personave dhe ankimimit të vendimit në Gjykatën e Apelit në Gostivar, për 11 muaj nuk ka përgjigje.

“Dyshimet fillojnë nga momenti i sjelljes së vendimit nga gjykata themelore e Tetovës në vitin 2016 ku gjykata ka vendos edhe të caktoj vlerën e eksproprijimit prej 3 milion denarë por edhe llogaritjen e kamatës retroaktive që nga momentin i nisjes së këtij procesi, dhe komuna e Tetovës vendos të mos e ankimoj këtë vendim të gjykatës e që pastaj bëhet i plotfuqishëm”, deklaroi Bilall Kasami. Kryetar i komunës së Tetovës.

 

Pasojat e mos ankimimit të lëndës në kohë nga ana e komunës së Tetovës, janë zhvatja prej rreth 30 herë më shumë se sa që realisht ka kushtuar vendi, thotë Kasami, i cili ngre dyshimet se, përse lënda nuk është ankimuar më herët as edhe në përmbarues, në fazën e dytë kur edhe bëhet përllogaritja e kamatës.

“Pasojat janë zhvatje klasike e parave të qytetarëve të Tetovës prej më shumë se një milion euro për një vendim eksproprijimi prej 3 milion denarë gjykata konstaton se komuna duhet të paguaj në mënyrë retroaktive kamata që nga viti 88 kur ka nisur procesi e që përmbaruesi i ka llogaritur 61 milion denarë, por edhe në këtë rast dyshojmë se bëhet fjalë për grup të organizuar sepse edhe në rastin e dytë kur përmbaruesi kërkon vendimin e përmbarimit komuna sërish nuk e ka shfrytëzuar të drejtën të ankimoj që të mos bëhet vendimi përfundimtarë”, tha Bilall Kasami. Kryetar i komunës së Tetovës.

Mos dhënia e përgjigjes nga ana e Gjykatës së Apelit, rrezikojnë shtimin e kamatës edhe për rreth 500 mijë denarë, të cilat pala, pritet t’i tërheq nga llogaria e komunës çdo moment.

Për këtë rast, Komuna e Tetovës ka paditur disa persona të ish përbërjes komunale, ndërsa lënda është paraqitur edhe në prokurorinë për krim të organizuar. /Alsat

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë

DIASPORA