Kasami: Lëvizja Besa mbështet ndryshimet kushte...

Kasami: Lëvizja Besa mbështet ndryshimet kushtetuese, por …

Autori

Autori

Portali Tetova

January 14, 2023, 04:01

Lëvizja Besa do të mbështesë ndryshimet kushtetuese për futjen e bullgarëve në Kushtetutë, por këtë e kushtëzon me heqjen e 20 përqindëshit nga kushtetuta dhe zgjedhjet parlamentare. Kreu i Besës Billall Kasami në emisionin 306 gradë në Alsat tha se nëse pushteti dëshiron të ketë ndryshime kushtetuese fillimisht duhet të ketë marrëveshje për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

“Ne vlerësojmë se nëse Qeveria dëshiron që në këtë format të bëjë ndryshimet kushtetuese atëherë duhet të ofrojë diçka, e atë që e kërkon opozita, në këtë rast edhe Lëvizja BESA, janë zgjedhjet e parakohshme, pra nëse kjo Qeveri dëshiron që ti bëjë ndryshimet kushtetuese duhet të ulet me ne, e ne themi se po pajtohemi që me këtë format të Qeverisë të bisedojmë për ndryshimet kushtetuese, por njëherësh të dakordohemi edhe për zgjedhje të parakohshme”, tha Bilall Kasami, kryetar i Lëvizjes BESA.

Duke komentuar takimin e liderëve të partive shqiptare në Tiranë, Kasami tha se nuk e ka problem të ulet dhe të takohet me krerët e partive shqiptare, por nuk mund të ketë dolli në kohën kur qytetarët përballen me probleme.

“Pra ne vlerësojmë se pas 20 viteve pushtet të Ali Ahmetit dhe të BDI-së në krye me Artan Grubin vlerësojmë që nuk kemi nevojë që me ata të ulemi të hamë darkë dhe të ngremë dolli e të bisedojmë për tema të relaksuara në kohën kur qytetarët tanë janë në një krizë të thellë ekonomike…”, u shpreh Bilall Kasami, kryetar i Lëvizjes BESA.

 

Kasami tha se partitë shqiptare duhet të takohen për të takohen dhe të bisedojnë për të parë se deri ku ka arritur zbatimi i deklaratës së përbashkët të shqiptarëve të nënshkruar në vitin 2016, me implementimin e së cilës arrihet zgjidhja e barabarësisë së plotë gjuhësore të shqiptarëve në Maqedoni.

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
hoxha-kryqi
Hoxha nga Tetova me porosi: Hiqeni sa me shpejt Kryqin prej 15 metrave në Kodrën e Diellit, se ndryshe…!

DIASPORA