Kina rihap kufijtë për turistët e huaj për herë...

Kina rihap kufijtë për turistët e huaj për herë të parë që nga shpërthimi i Covid-19

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Kina do të rifillojë lëshimin e vizave për turistët e huaj për herë të parë që nga shpërthimi i pandemisë Covid-19, tri vjet më parë.

Lehtësimi i madh i kufizimeve erdhi pasi Pekini shpalli fitoren ndaj virusit dhe u tërhoq nga një strategji zero-Covid, që ka dëmtuar ekonominë e tij.

Vizat e vlefshme të lëshuara përpara se Kina të mbyllej për botën në 28 mars 2020 do të respektohen duke filluar nga 15 marsi.

Hyrja pa viza do të rifillojë në ishullin Hainan dhe Shangai për anijet turistike.

Grupet turistike nga Hong Kongu dhe Macau do të lejohen të hyjnë pa viza.

Heqja e kufizimeve të fundit ndërkufitare të vendosura për të trajtuar Covid shënon një hap të madh drejt rifillimit të jetës normale në Kinën pas pandemisë.

Dhjetëra miliona vizitorë ndërkombëtarë kanë shkuar në Kinë çdo vit para pandemisë dhe industria e saj e turizmit është goditur rëndë nga masat e rrepta anti-Covid.

Qytetarët kinezë gjithashtu do të lejohen të udhëtojnë me grupe turistike në 60 vende, nga 20 që kanë qenë më pare, shkruan BBC, përcjell KosovaPress

Për vitin 2023, Pekini ka vendosur një objektiv prej 5% me kryeministrin e ri, Li Qiang duke thënë se ekonomia e dytë më e madhe në botë po stabilizohet dhe po rritet përsëri.

Politika zero-Covid që është hequr në dhjetor, ka nxitur protesta të rralla kundër liderit të Kinës, Xi Jinping. Që atëherë, ai ka forcuar kontrollin e tij mbi pushtetin në Partinë Komuniste dhe ka siguruar një mandat të tretë rekord si president.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin
Казино Буй онлайн зеркало официального сайта

DIASPORA