Maqedoni

Kovaçevski pas humbjes në zgjedhje: Do të jemi opozitë e përgjegjshme

Autori

Autori

Portali Tetova

May 9, 2024, 05:05

“Rezultati është zhgënjyes, LSDM-së i është dhënë goditje e rëndë”, tha kryetari i partisë Dimitar Kovaçevski, duke i uruar fitoren rivalëve të tij politikë. Ai theksoi se përgjegjësi për rezultatin e keq të zgjedhjeve kanë të gjithë zyrtarët partiakë, përfshirë edhe vetë atë. Kovaçevski paralajmëroi proces të rindërtimit të LSDM-së, që do të përfshijë zgjedhje brendapartiake për kryetar të partisë dhe për të gjitha organet e partisë në nivel qendror dhe lokal.

“LSDM-ja do të duhet të shikojë mirë nga brenda për të parë se çfarë kemi bërë dhe cilat janë rezultatet dhe dobësitë në 4 vitet e fundit, ndoshta edhe në 7 vitet e fundit. Dhe më e rëndësishmja, çfarë duhet të bëjë për të rikthyer besimin e qytetarëve që e kemi humbur”, tha Dimitar Kovaçevski – kryetar i LSDM-së.

Disa nga zyrtarët e lartë të LSDM-së vendosën të mos presin zgjedhjen e kryesisë së re dhe dhanë dorëheqje nga pozitat e tyre. Nga posti i nënkryetarit janë dorëhequr Fatmir Bytyqi dhe Pero Kostadinov, ndërsa Jovana Trençevska nga posti i kryetares së Forumit të Gruas.

Sipas Kovaçevskit procesi i konsolidimit mund të kryhet vetëm nga persona që nuk kanë bagazh nga e kaluara. Ai ka urdhëruar që të mos devijohet nga integrimi evropian sepse vendi nuk ka zgjidhje tjetër.

“LSDM-ja do të sillet me përgjegjësi, por topi tani është në duart e Qeverisë së re të udhëhequr nga Hristijan Mickoski. Të gjithë ata që mendojnë se votimi i sotëm ishte kundër Evropës ose që përpiqen të bllokojnë rrugën e natyrshme të Maqedonisë që çon në BE, jo vetëm që do të sjellin rënie të madhe të standardit të jetesës, por do të rrisin tensionet etnike dhe do të na ekspozojë ndaj rrezikut të sigurisë që askush nga ne nuk mund ta kuptojë se sa i madh mund të jetë”, u shpreh Dimitar Kovaçevski, i cili shtoi se LSDM-ja do të sillet me përgjegjësi si opozitë.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_9452
Një tërmet me intesitet 2.4 ballë dridhi Maqedoninë e Veriut
IMG_9448
Apasievi kundër Gashit, Mickoski: Apasievi nuk i’a vlen të komentohet!
IMG_9446
Ka filluar seanca konstituive në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së

DIASPORA