Kurti: Serbia i konsideron Bosnjën, Malin e Zi ...

Kurti: Serbia i konsideron Bosnjën, Malin e Zi dhe Kosovën si shtete të përkohshme

Autori

Autori

Portali Tetova

January 13, 2023, 03:01

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë një intervistë për të përditshmen austriake „Der Standard“, ku temë e pazëvendësueshme e bisedës qenë marrëdhëniet Prishtinë-Beograd.

Kurti beson se Serbia është shkaktari numër një i të gjitha problemeve në Ballkan, dhe në intervistë të gjerë ka folur edhe për Bosnjën, shkruan portali boshnjak „Klix“.

“Putini flet për Kosovën çdo javë. Ai është i fiksuar pas Kosovës. Ai mendon se Iraku dhe Afganistani ishin dështime dhe e urren që Kosova është një histori suksesi i NATO-s”, tha Kurti për të përditshmen e Vjenës.

Ai pretendon se Serbia është nën ndikimin e madh rus dhe se Beogradi i konsideron Bosnjën, Malin e Zi dhe Kosovën si shtete të përkohshme.

“Serbia luan rolin e Rusisë në Ballkan. Ajo e sheh Republikën Srpska në të njëjtën mënyrë si Rusia e sheh fqinjin e saj Bjellorusinë, domethënë si një rajon nën kontrollin e saj”, thotë Kurti, përcjell Klankosova.tv.

 

Kryeministri i Kosovës thotë se Serbia prej vitesh është një provincë ruse dhe se neutraliteti i Serbisë është vetëm i shtirur.

Ai thekson se selia rajonale e medias ruse “Sputnik” ndodhet në Beograd dhe 56 përqind e kompanisë serbe të naftës është në pronësi të Gazpromit, dhe 51 përqind e depove më të mëdha të gazit.

“Ajo që më shqetëson është neutraliteti i Perëndimit demokratik ndaj neutralitetit të shtirur të Serbisë”, nënvizoi kryeministri i Kosovës.

Ai rikujtoi se Serbia nuk vendosi sanksione kundër Rusisë, nuk e dënoi luftën kundër Ukrainës dhe Kisha Ortodokse Serbe, siç thotë ai, nuk solidarizohet me kishën ukrainase, por me atë në Moskë.

Mos e humb

IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija

Më shumë nga kategoria

IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
donarti-750x504
Donart Bexheti, supertalenti shqiptar në Danimarkë, që dëshiron t’i ngjajë Cristiano Ronaldos!
Agron Memeti
Agron Memedi bashkohet si pjesë e stafit teknik te skuadra kuq e zi
enver.jpeg
Shuhet nga jeta Enver Sulejmani nga Tetova, patrioti dhe njeriu që ia kushtoi jetën futbollit
IMG_3956
Filloi vazhdimi i punëve në ndërtimin e Xhamisë në Tophane të Shkupit
IMG_3953
Gordana Siljanovska Davkova sërish dëshiron të jetë kandidate për president të shtetit nga radhët e VMRO-së
IMG_3952
Ora më e madhe në botë qëndron në kullën e katërt më të lartë të botës në Arabinë Saudite
IMG_3951
Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare
IMG_3950
Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë
Edi-Ramaa
Erdogani shqetësohet për Ramën: A nuk ka të ftohtë ky? (VIDEO)

DIASPORA