Lajme

“M Portal”: Këta janë njerëzit që e kanë kryer masakrën në kafenenë “Panda” në Pejë

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Masakra në “Panda” është bërë nga krerët e sotëm të klanit “Zemun” dhe “Skaljar”. Kështu të paktën shkruan portali nga Mali i Zi “M-portal”.

I cituar nga Danas.rs, ky portal ka sjellë një kronologji të rasteve të njerëzve kyç që thuhet se kanë terrorizuar Kosovën e Serbinë me vite të tëra.

Njëri ndër pjesëtarët e grupit famëkeq të Arkanit është arrestuar në Spanjë në vitin 2012. Të gjithë emrat e përmendur që kanë kryer krime, lidhen me BIA-n serbe.

“Ne jemi ushtarë”. Kjo ishte e vetmja fjali që Luka Bojoviq, lideri i klanit të ri Zemun, shqiptoi në serbisht gjatë arrestimit të tij në Valencia më 9 shkurt 2012, pas drekës në një restorant atje.

Në momentet e arrestimit, në tavolinë me Bojoviqin ishin Vladimir Milisavljeviq “Budalla”, Vladimir Mijanoviq “Zuba” dhe Sinisha Petrić “Zenica”, bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë nga klani, por edhe nga fushëbeteja e ish-Jugosllavisë.

Paralajmërimi i miqve me një fjali të shkurtër se ata ishin ushtarë pasoi ngurrimin e tyre për t’i dorëzuar dokumentet e kërkuara policisë spanjolle. Të tre iu bindën pa thënë asnjë fjalë, ka zbuluar Portali M.

Kjo katërshe e arrestuar është ilustrimi më i gjallë i lidhjes mes krimeve të luftës dhe klaneve të sotme kriminale, shërbimeve të sigurimit, madje edhe majave të shtetit serb.

Përveç Bojoviqit, për të cilin dihet thuajse gjithçka, “Zemunianët” arrestuan që atëherë, më pak të shkruarit dhe të njohurit për Sinisha Petriqin “Zenicën”, një nga bashkëpunëtorët dhe miqtë më të ngushtë të Bojoviqit që nga koha kur ai shkoi si i rritur në Erdut në vitin 1991 për t’iu bashkuar njësisë paraushtarake Gardës Vullnetare Serbe të Arkanit.

Ndërsa “Zenica” më pas iu bashkua Arkanit, miqësia dhe bashkëpunimi afatgjatë i Bojoviqit dhe Petriqit filloi në fushën e përgjakshme të betejës kroate.

Në 1993 dhe 1994, Petriç u bë anëtar i grupit famëkeq të Marinka Magda, i cili kreu një sërë krimesh monstruoze në Subotica, Crvenka dhe Szegedin për interesat e tyre, duke vrarë familje të tëra.

Nga hetimet u konstatua se armët që anëtarët e grupit të Magdës sollën nga fusha e betejës ishin përdorur për ato krime.

Petriq u dënua me 15 vjet burg dhe u vendos në burgun e Dubravës në Kosovë, prej nga u zhduk në mënyrë magjike në vitin 1999 gjatë bombardimeve të NATO-s, me ndihmën e Njësisë së Operacioneve Speciale të drejtuar nga Milorad Ulemek Legija.

Petriq do të arrestohet sërish me fletarrest ndërkombëtar në vitin 2003, do të vendoset sërish në burg dhe – sërish do të arratiset. Emri i tij lidhet me disa likuidime profesionale në ato vite, të kryera në kurriz të klanit Zemun, derisa në vitin 2012 u arrestua në Valencia së bashku me partnerin e tij të vjetër Bojoviq dhe u dënua me 15 vjet burg.

Gjatë arrestimit në Valencia, Bojoviq tha të vërtetën – ai dhe “Zenica” janë ushtarë. Fillimisht Arkanët, pastaj Legjionet, pastaj në klanin e Zemunit dhe gjatë gjithë asaj kohe ishin ushtarë besnikë të Shërbimit të Sigurimit Shtetëror të Serbisë, Agjencisë së sotme për Siguri dhe Informacion (BIA).

Këtë më së miri e dëshmon aktiviteti i fortë inteligjent-diplomatik që sipas dëshmive të burimeve të mirinformuara është kryer nga shërbimet diplomatike serbe në vitet e fundit me qëllim gjetjen e një zgjidhje ligjore për lirimin e Bojoviqit dhe Petriqit. d.m.th transferohet në një burg “lagjeje”, ku BIA mund ta kontrollojë.

Në fund të vitit 2022, kur Luka Bojoviq, pasi kreu 10 nga 18 vitet e burgimit të dënuar në Spanjë, mbërriti në Serbi, lajmi se Sinisha Petriçit “Zenica” i ishte dhënë tre vjet e 10 muajt e fundit iku plotësisht pa u vënë re burgimi i tij në burgun e Trebinjës.

Ashtu siç ndodh me Petriqin kur ai është në dispozicion të BIA-s, pritet që ky vrasës i pandërgjegjshëm të “avullojë” nga burgu i Trebinjës, që do të ishte hera e tretë e tij. Ai duhej të transferohej në Trebinje në fund të vitit 2022, por nuk ka asnjë informacion zyrtar që kjo të ndodhte realisht.

Masakra në kafenenë “Panda” në Pejë

Nëse në Serbi do të kishte vullnet politik, tani mund të zbardhej dhe zgjidhej deri në fund rasti i masakrës në tavernën “Panda” të Pejës, ku u vranë gjashtë të rinj më 14 dhjetor 1998.

Ivan Obradoviq (14), Vukota Gvozdenović (16), Svetislav Ristić (17), Zoran Stanojević (17), Dragan Trifkoviq (17) dhe Ivan Radević (25) u vranë atë mbrëmje, dhe familjet e tyre ende nuk kanë përgjigje pas 24 vitesh nga institucionet shtetërore të Serbisë, asnjë grimë shprese se hetimi mund të përfundojë së shpejti dhe të ngrihet akuza për vrasjen e fëmijëve dhe vëllezërve të tyre.

Sipas informacioneve të sigurta të siguruara nga portali M nga shërbimet rajonale të inteligjencës, këtë krim e kanë kryer për llogari të Shërbimit të Sigurimit të Shtetit, Luka Bojoviq, Sinisha Petriç “Zenica” dhe Radomir Boban Baćovic, sot lideri i klanit Škaljar dhe një nga njerëzit më të afërt të Bojović.

Shefi ishte Radomir Rade Markoviq, atëherë shef i Shërbimit të Sigurimit Shtetëror, organizatori Milorad Ulemek Legija, komandant i Njësisë së Operacioneve Speciale (JSO), dhe Bojoviq, “Zenica” dhe Baçoviç ishin ekzekutuesit e menjëhershëm.

Shumë pak njerëz kanë informacion për pjesëmarrjen e tyre në masakër, është nën nivelin më të lartë të sekretit dhe BIA e sotme, pasardhësja e Sigurimit të Shtetit, e përdor atë për interesat e veta dhe për interesat e elitës politike serbe.

Masakra në lokalin e Pejës ndodhi më 14 dhjetor 1998, kur konfliktet në Kosovë ishin në kulmin e tyre sepse Sllobodan Millosheviqi vendosi ta zgjidhë “çështjen e Kosovës” me forcë të armatosur.

Shqiptarët u dyshuan menjëherë për vrasjen e gjashtë të rinjve, ndërsa mediat e shpallën fajtoren Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Tri ditë pas vrasjes, policia arrestoi në lagjen Kapeshnicë të Pejës, Agron Kolçakën, Gazmend Bajramin, Xhevdet Bajramin, Beqir Lodja dhe Vlaznim Pergjegjën, të cilët dyshohen për këtë krim.

Në opinion u krijua një imazh se pjesëtarët e UÇK-së ishin përgjegjës për masakrën dhe se ishte hakmarrje për vrasjen e 34 anëtarëve të organizatës së tyre disa ditë më parë, me të cilën u arrit qëllimi i qeverisë së Millosheviqit – tensionet mes serbëve dhe shqiptarëve. në Kosovë ishin në maksimumin e tyre dhe rruga ishte e përgjakshme.hakmarrja e hapur. Pesë shqiptarët e dyshuar u liruan më 15 dhjetor 1999 me ndërmjetësimin e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq.

Prapaskena

Mirëpo, ajo që më pas u fsheh nga publiku dhe spiunët e aftë të mediave, në momentin e krimit në kafenenë “Panda” në Pejë ishte nën kontrollin e Njësisë së Operacioneve Speciale të Ulemek-ut, e cila patrullonte çdo ditë qytetin, duke shkaktuar trazira në Serbi dhe popullsi shqiptare.

Që nga viti 1997, selia e JSO-së ka qenë në një resort pranë manastirit të Deçanit, kështu që është e vështirë të besohet se UÇK-ja, veçanërisht një grup më pak i organizuar, do të guxonte të kryente një masakër të tillë në prani të “beretave të kuqe” famëkeqe të Ulemek. “, i përbërë nga forca speciale të trajnuara mirë, por në një masë të madhe nga kriminelë të ngurtë të paskrupullt, të rekrutuar nëpërmjet Shërbimit të Sigurimit të Shtetit nga burgjet dhe nga rruga.

Në radhët e tyre janë pjesëtarë të “Tigrave” të Arkanit, një njësi paraushtarake të cilës Luka Bojović iu bashkua në vitin 1991 kur ishte mezi tetëmbëdhjetë vjeç.

Dëshmia televizive e qëndrimit të Luka Bojoviqit në Legjion në Kosovë gjatë luftës dhe ndërhyrjes së NATO-s transmetohet nga babai i tij Vuk Bojoviq dhe shoku i tij i ngushtë dhe truproja i Arkanit Rad Rakonjec.

Vuk Bojoviq pretendoi se djali i tij iu bashkua vullnetarisht “Tigrave” “të joshur nga propaganda e Serbisë së Madhe”, dhe se të gjitha detyrat e mëpasshme, përfshirë qëndrimin e tij në Kosovë në vitin 1998 dhe 1999, ishin kryer me urdhër të Shërbimit të Sigurimit Shtetëror.

Atë dhjetor 1998, vetëm 26 kilometra larg Pejës dhe 50 nga baza e “Beretave të Kuqe” të Legjionit, miku i vjetër i Bojoviqit nga “Tigrat” dhe vrasësi i shumëfishtë brutal Sinisha Petriç “Zenica” po vuante dënimin pesëmbëdhjetëvjeçar në burgun e “Dubravës”.

Në fund të viteve të nëntëdhjeta të errëta, Shërbimi i Sigurimit Shtetëror i Serbisë rekrutoi edhe Radomir Boban Baçoviqin, atëherë anëtar i grupit kriminal të Nikshiqit “Kvartashi”.

Në dosjen e tij shënohet zyrtarisht vetëm një arrestim në Serbi në vitin 2013 dhe burime të mirëinformuara pohojnë se kjo falë SDB-së, e cila pasi u arrestua për krime të lehta, e liroi nga burgu dhe ai nga ana e tij bëri punë të pista për shërbimin.

Pas marrjes së detyrës nga kreu i SDB-së në atë kohë, Radomir Markoviq, se në Kosovë duhet të bëhet një masakër që do t’i atribuohet shqiptarëve dhe UÇK-së për të krijuar një mjedis për aksion absolut ushtarak, Milorad Ulemek Legija. zgjodhi tre persona për atë detyrë – Luka Bojoviq, Sinisha Petrić dhe Radomir Baćovic.

Një nga klanet kriminale më famëkeqe në Europë do të rritet nga treshja që do të bëjë masakrën në “Panda”,shkruan portali M.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
E8691E0A-B661-40F0-9E46-DDEC22607E20
Paraqitet në polici personi i cili goditi për vdekje çiklistin në Tetovë
taravari-arbennn-696x438
Ministri Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri

DIASPORA