Maqedoninë e pret një verë e thatë – shkak mung...

Maqedoninë e pret një verë e thatë – shkak mungesa e reshjeve në vjeshtë e dimër

Autori

Autori

Tetovarja

April 29, 2023, 01:04

Vendin e pret një verë e thatë dhe me temperatura të larta dhe kjo do të thotë më shumë rrezik nga zjarret. Institucionet apelojnë që qytetarët të vetëdijesohen më shumë për dëmet që shkaktojnë zjarret dhe të tregojnë kujdes maksimal kur janë në natyrë. Por sa të përgatitura janë vet institucionet për të parandaluar zjarre të furishme? Kreu i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bekim Maksuti, tha se avioni i fundit i servisuar është kthyer në vend një javë më parë dhe se tani janë në dispozicion të tre avionët. Megjithatë për avionët nevojiten pilot. Kjo sfidë ende nuk është tejkaluar.

“Avioni i tretë u kthye javën e kaluar dhe është gati. Sfidë për institucionet por edhe Qeverinë mbetet problemi me mungesën e pilotëve për avionët, sepse për çdo avionë duhen të paktën 3 pilotë. Do t’i drejtohemi Ministrisë së Financave dhe Qeverisë që të na miratojnë mjete shtesë për të tërhequr njerëz. Për të drejtuar këto lloj avionësh nevojitet trajnim shtesë që është shumë i shtrenjtë dhe shumë rigoroz dhe që shumë shpesh përfundojnë pa sukses. Është shumë e vështirë që të gjendet kuadër për këtë lloj pune”, deklaroi Bekim Maksuti-drejtor i DMSH.

Avionët e servisuar janë në qiell të hapur, sepse për ta nuk ka hangar.

“Bëjmë përpjekje që të tejkalojmë problemin pas 20 vjetësh me mungesën e hangarit, sepse për momentin avionët ruhen në qiell të hapur”, u shpreh Bekim Maksuti- drejtor i DMSH.

Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim sot pranoi donacion në vlerë prej 20 mijë euro nga ambasada Rumune, pajisje të cilat pritet të lehtësojnë punën e ekipeve në terren. Në gjashtë muajt e parë të vitit 2022, në vend janë regjistruar 69 zjarre pyjore, gjatë të cilave është djegur sipërfaqe prej qindra hektarësh, ndërsa masa e djegur drunore ka qenë 4.621 metër kub. Zjarre më të mëdha ka pasur vetëm në vitin 2012, kur zjarret pyjore dogjën 19.312 hektarë dru të mbjellë dhe bimësi të tjera në vend. /Alsat/

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë

DIASPORA