Mungesa e reshjeve të shiut dhe borës mund të k...

Mungesa e reshjeve të shiut dhe borës mund të ketë pasoja për bujqit

Autori

Autori

Portali Tetova

January 16, 2023, 02:01

Shfrytëzimi intensiv i ujërave dhe mungesa e reshjeve të borës dhe shiut nuk premton pranverë të mirë për bujqësinë, thonë njohësit e rrethanave hidrobiologjike. Ata kërkojnë që uji të shfrytëzohet në mënyrë sa më racionale.

“Në mënyrë shtesë këtu ndodhi që dimri të jetë shumë i varfër në aspekt të reshjeve të borës dhe tani nëse e marrim parasysh edhe këtë faktor, të mos ketë mbushje të maleve me ujë, në gjendje të fortë, tani mbetet të shpresojmë në një pranverë të pasur me reshje të shiut dhe me borë eventuale në shkurt.

Në një situatë të tillë mbetet të ulet përdorimi I ujit sa më shumë të jetë e mundur, pasi tani ato janë në minimum të akumulimeve dhe të njëjtat do të na duhen për ujitje të sipërfaqeve bujqësore në periudhën e verës”, deklaroi Ivan Radovski, profesor.

Radovski një ndër faktorët që ka ndikuar në uljen e nivelit të ujërave është edhe stimulimi për prodhimin e energjisë elektrike.

 

“Vjeshta ishte e pasur me reshje, tetori dhe nëntori ishin të pasura me shi dhe ai ujë në pjesën më të madhe u harxhua në akumulimet për prodhim të energjisë elektrike, prandaj gjendja është kështu si është me liqenin e Tikveshit. Ajo nuk është për shkak të temperaturave shumë të larta, por kjo është për shkak të shfrytëzimit të ujërave kur ato janë më të nevojshme në kushte kur energjia elektrike është shumë e shtrenjtë, prandaj edhe prodhimtaria e të gjitha kapaciteteve të burimeve energjetike ishte e stimuluar”, tha Ivan Radovski, profesor.

Sipas të dhënave të entit hidrometeorologjik, dhjetori i vitit 2022 në Maqedoninë e Veriut, ishte për 3,4 gradë Celsius më i lartë se mesatarja e dhjetë viteve të fundit. /Alsat.mk

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA