Në vit 9 500 të rinj largohen nga Maqedonia (vi...

Në vit 9 500 të rinj largohen nga Maqedonia (video)

Autori

Autori

Portali Tetova

March 17, 2023, 02:03

Si të bëjmë që të mos largohen të rinjtë është problemi kryesor, ndërsa problem dhe sfidë më e madhe është se si t’i kthejmë ata që tashmë janë larguar. Sipas të dhënave të Odës ekonomike të Maqedonisë së Veriut, mbi 9500 të rinj largohen nga vendi në nivel vjetor, që është e dhënë zhgënjyese. Por ka edhe të tillë që kanë vendosur të kthehen pasi që kanë mbaruar studimet në vendet e huaja.

“Unë personalisht kam studiuar jashtë vendit dhe jam kthyer për shumë arsye, mes tyre edhe përgjegjësia, përkatësisht obligimet ndaj shtëpisë, shkurt mund të them se nuk ka më mirë se në shtëpi, megjithatë që kjo të mbetet ashtu duhet të ketë zot shtëpie të mirë”, tha Vojdan Jordanov, kryetar i biznesmenëve slloveno-maqedonas.

Megjithatë Jordanov është një ndër shembujt e rrallë. Sektori privat dhe biznesmenët thonë se po bëjnë gjithçka që është e mundur që të jenë konkurrent në tregun e punës dhe t’u ofrojnë kushte më të mira të rinjve. Por a mjafton paga për një gjë të tillë?!

“Përveç pagës së mirë që është sfidë për të rinjtë, natyrisht se edhe kushtet cilësore për jetesë janë ato që do t’i bënin që të qëndrojnë në vendin tonë”, tha Elena Millevska Shtrbevska, nënkryetare e Odës Ekonomike të RMV-së.

 

E kushte më të mira për jetë, shëndetësi më të mirë, arsim më të mirë, të mos ketë korrupsion dhe krim, duhet të sigurojnë njerëzit nga pushteti. Edhe pse po thonë se po bëjnë shumë për të rinjtë, megjithatë shtojnë se ky është fenomen global, që nuk e godet vetëm shtetin tonë, por të gjitha vendet e rajonit, madje edhe ato që janë anëtare të BE-së.

“Kjo po na ndodh neve, por i ndodh të gjithë rajonit, duke i përfshirë edhe vendet anëtare të BE-së nga rajoni, siç janë Kroacia, Sllovenia. E dimë se pjesë e madhe e personelit mjekësor dhe kuadro me arsim të lartë po ikin nga Kroacia dhe Sllovenia për në Gjermani, njëjtë është edhe te ne. Këtë nuk po e tregoj nga aspekti i relativizimit, por se bëhet fjalë për fenomen global”, tha Fatmir Besimi, ministër i Financave.

Ministri Nikollovski, për resorin e tij thotë se kanë grante për të rinjtë në bujqësi me lartësi prej 20 mijë eurove, ndërsa shtoi se mundësojnë që përmes angazhimit të vullnetarëve dhe praktikantëve, më pas ata të punësohen në këtë Ministri, nëse i kalojnë me sukses të gjitha proceset.

“Pra, konfirmojmë se pa lidhje, pa privilegje, të dërgojmë mesazh të qartë, nëse kanë mundësi të barabarta dhe nëse vlerësohet cilësia, ata mund ta gjejnë vendin e tyre këtu”, tha Lupço Nikollovski, ministër i Bujqësisë.

 

Edhe pse anëtarësimi në BE, kurdo që të ndodhë, do të kontribuojë për ikje më të madhe të të rinjve, sipas shembullit të Kroacisë dhe Sllovenisë, sipas ministrit Fatmir Besimi mesazhi kryesor që mund t’ua dërgojë të rinjve është se BE-në do ta gjejnë këtu, në Shkup, ndërsa siç shton, kjo nuk është vetëm frazë politike, por se si qeveri punojnë për sigurimin e kushteve që të rinjtë të mbeten këtu./TV21

Mos e humb

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin

Më shumë nga kategoria

safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
laporta
Laporta mes lotësh pas akuzave për korrupsion ndaj Barçës
guardiola
Guardiola: Nuk jam trajneri i Realit që të premtoj Champions
IMG-20230928-WA0023
Bekim Sali me fakt shpartallon ministrin Lloga: Deputetët e ASH-së duke qenë në opozitë kanë votuar për ndryshimet në Kodin Penal!
received_3518041755177943
Miratohet plani urbanistik për fshatin Xhepçisht
Испис за лого на ДЛ
Vetëm Lotaria shtetërore mund të garantojë organizim të lojërave të fatit me përgjegjësi dhe të kontrolluara
96C1CD6B-2DF6-4C46-A134-B0A5E8B32562-1152x1536.jpeg
Kasami në varrimin e policit Afrim Bunjaku: Lavdi heroit më të ri të kombit
FB_IMG_1695306813017
Kasami e Destani takohen, ja çka biseduan
IMG-20230920-WA0002
Skandali Eurovia, opozita shqiptare parashtron kallëzim ndaj BDI-së për korrupsion

DIASPORA