Një në katër gjermanë gënjejnë kur shesin veturën

Një në katër gjermanë gënjejnë kur shesin veturën

Autori

Autori

Portali Tetova

May 18, 2023, 11:05

Në tregun e dorës së dytë për shitjen e veturave, qëllimi është të arrihet çmimi më i mirë i mundshëm, ndaj shitësit ndonjëherë nuk zgjedhin mjetet.

Sipas një sondazhi të 2.300 platformave të blerjes së veturave Heycar dhe YouGov, pothuajse një në katër shoferë në Gjermani (23 për qind) mashtronin kur shisnin veturën e tyre të përdorur për të marrë një çmim më të lartë.

Në shumicën e rasteve, gërvishtjet hiqeshin kozmetikisht (12 për qind), dhe fshehja se brenda veturës është pirë cigare (6 për qind).

Edhe pse rreth tre të katërtat (74 për qind) e të anketuarve deklaruan se nuk kanë mashtruar kurrë, 39 për qind e blerësve të veturave të përdorura janë të bindur se janë mashtruar kur blejnë një automjet të përdorur.

 

Rreth 17 për qind deklaruan se aksidentet dhe dëmtimet e veturës nuk ishin raportuar me ndershmëri, ndërsa tetë për qind e klientëve ishin të sigurt se kilometrazhi i veturës së tyre ishte i falsifikuar.

Mos e humb

dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit

Më shumë nga kategoria

IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_3335
Mustaf Rexhepi, magjistari i gjeneratës 2012 te Shkëndija
IMG_3327
Shqipëria mëson kundërshtarët në Ligën e Kombeve
IMG_3264
Granit Xhaka iu prin maestrove të mesfushës në Top 7 ligat evropiane
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë
IMG_4644
Sindikata e Universitetit të Tetovës organizoi protestë
IMG_4639
Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni
IMG_4638
KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj
IMG_4636
VLEN: BDI nxori në rrugë intelektualët shqiptar
IMG_4627-800x881-1
MPB Shpall fletarrest ndërkombëtar për Sheval Muaremin

DIASPORA