Përdorimi i Facebook-ut, Instagram-it dhe Tik-T...

Përdorimi i Facebook-ut, Instagram-it dhe Tik-Tokut do të ndalohet nëpër shkollat e Maqedonisë

Autori

Autori

Portali Tetova

May 8, 2023, 09:05

Ministri i Arsimit Jeton Shaqiri propozon një vlerësim urgjent të rreziqeve të sigurisë për nxënësit në rrjetet sociale dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) është duke zhvilluar protokolle që madje do të ndalojnë përdorimin e tyre në shkolla. Masa vjen pas të shtënave masive në Beograd dhe në afërsi të Mlladenovacit në Serbi, në të cilat u vranë gjithsej 17 persona.

Duke marrë parasysh që ato nuk duhet të përdoren në mjedise shkollore, Ministria e Arsimit dhe Kulturës tashmë po harton protokolle dhe udhëzime për shërbimet profesionale të shkollave dhe mësuesve, si do të minimizoheshin ato rreziqe dhe përdorimi i tyre duhet të kufizohet ose të paaftë plotësisht”, deklaroi Shaqiri.

Fillimisht kryetarja e Partisë Liberale, pjesë e koalicionit qeverisës Monika Zajkova propozon ndalimin e Tik Tokut dhe rrjeteve të tjera sociale që nxisin dhunën. Zajkova thotë se në vend që të qëndrojmë të tronditur dhe në heshtje të vuajmë e komentojmë në rrjetet sociale duhet në kohë të reagohet me masa parandaluese.

 

Ajo tha se partia e saj ka një sërë propozimesh që do t’i dorëzojë në Qeveri. Sipas Zajkovës Ministria e Drejtësisë duhet ta shqyrtojë situatën dhe të propozojë ashpërsim të politikave dënuese me uljen e përgjegjësisë e moshës për përgjegjësi penale, në pajtim me praktikat evropiane si dhe të ketë kontrolle më të rrepta në shkolla ku do të angazhohen psikologë e pedagogë për parandalimin e bulizmit në procesin arsimor.

“Veçanërisht është e domosdoshme ndalimi i Tik-Tokut si dhe rrjeteve të tjera sociale të cilat nxisin dhunë, sepse edhe vendi ynë ishte dëshmitar i viktimave si pasojë e shfrytëzimit të këtyre platformave. Ndalesë dhe kontrolle për zbritjen e lojërave, përmbajtjeve dhe aplikacioneve të cilat në mënyrë eksplicite tregojnë dhe nxisin dhunë. Gjithashtu kontrolle të filmave, të cilat sidomos te të rinjtë mund të nxisin dhunë dhe në mënyrë manipulative mund të përdoren për qëllime propaganduese me glorifikimin e dhunës”, tha Monika Zajkova, kryetare e PLD-së.

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_4672
Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president
IMG_4666
Gashi: “Me qenë si Ali Ahmeti, e kisha lënë politikën dhe ju kisha thënë – hallall ju qoftë”
IMG_4665
Turqia goditet nga një tërmet
IMG_4664
Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet

DIASPORA