Procesi gjyqësor drejt fundit, dëshmuan ekspert...

Procesi gjyqësor drejt fundit, dëshmuan ekspertët nga Fakulteti Elektro Teknik

Autori

Autori

Portali Tetova

March 21, 2023, 01:03

Dy ekspertët nga Fakulteti elektro-teknik në Shkup, u morën si dëshmitarë në seancën e sotme gjyqësore për djegien e spitalit modular në Tetovë. Vllatko Stojkov tha se sipas analizës së bërë në dy modulare në qytete të tjera rezulton se instalimi është në përputhje me projektin.

“Instalimin e brendshëm elektrik të Spitalit modular në Tetovë nuk mundëm ta analizojmë për shkak të djegieve të mëdha, por atë analizë e bëmë në Spitalin modular të Gostivarit dhe të Kavadarit dhe mund të them se instalimi është në përputhje me projektin”, deklaroi Vllatko Stojkov, Ekspert.

Dy infermieret Daniella Simjanoska dhe Fluturije Islami të cilat dëshmuan sot, të cilat ditën kur kishte shpërthyer zjarri kishin qenë në turnin e parë thanë se në dhomën e mjekëve ka pasur aparat për shuarjen e zjarrit.

“Kam parë aparate kundër zjarrit të vendosura në dhomën ku qëndronte ekipi mjekësor. Mendoj se ishte vetëm 1 aparat kundër zjarrit ndërsa në derën e hyrjes kryesore të modularit kishte shkresë “ ndalohet hyrja e personave civil” mirëpo nuk kam parë çelës në derë apo rojtar”, tha Daniella Simjanoska, Infermiere.

 

“Kam parë aparat kundër zjarrit te dhoma ku qëndronin mjekët, megjithatë nuk e kujtoj shumë mirë, pasi kemi qenë shumë të angazhuar me punë. Tek dera ka pasur mbishkrim “ndalohet hyrja për personat civil”. Ne që kemi qenë në ndërrim e mbyllnim derën”, tha Fluturije Islami, Infermiere.

Seanca e radhës për zjarrin në Spitalin modular në Tetovë është caktuar për më 6 prill.

Vendimi gjyqësor për Spitalin modular në Tetovë pritet të merret pas dy seancave që vijojnë. Zjarri në Spitalin Modular të Tetovës i cili sipas ekspertizave vendase dhe të huaja erdhi si pasojë e kabllos vazhduese ku ishte lidhur defibrilatori, mori jetën e 14 personave, një pjesë e tyre pacientë të infektuar ndërsa një pjesë familjar të cilët kujdeseshin për të afërmit e tyre. /Alsat.mk

Mos e humb

Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!
Messi-shtepia-vjedhje
Udhëheqësi i bandës shqiptare tregon pse nuk e grabiti shtëpinë e Messit
Fisnik Isaku
Edhe një tetovar që jeton në Danimark do jetë pjesë e U21 të Maqedonisë
Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”

Më shumë nga kategoria

Mirlind Daku
Mirlind Daku dhe tatuazhi kushtuar heroit kombëtar Agim Ramadani – Katana
Gerti-Leo
Gerti dhe Leo dy lojtarët e Akademisë së Shkëndijës që lanë gjurmë në Danimarkë në Turneun e futbollit “Dana Cup”
STADIUMI-TETOVE
Në shtator fillon riparimi i stadiumit “Ecolog Arena”në Tetovë
safet Gjici-Izair Emini
Izair Emini e goditi shtyllën, Safet Gjici e la tërë skuadrën e Kukësit pa dark! (video)
Agron Hajredini -medalje
Tetovari Agron Hajredini fitoi medaljen e artë në Lojërat Speciale Olimpike Botërore në Berlin
zvicra-futboll-aeroplan
Kombëtarja e Zvicrës udhëton për ndeshjen me Andorën me gjashtë avionë, kjo është arsyeja
messi-1
Ofertë e “çmendur” e arabëve për Messin
Amir-Rrahmani-600x360-1
Rrahmani: Këtë vit kemi më shumë besim
haland
Haaland: I thashë Guardiolas të mos më largoj nga loja
bujar-osmani-1
"Bujar Osmani është takuar me Gruevskin, bisedohet për kthimin e tij në Maqedoni"
IMG-20231207-WA0007
LEN: 8 Maji është caktuar për zgjedhje nga partitë e pushtetit dhe VMRO që të pengohet votimi i diasporës
Lule
Lëvizja BESA: Rasti i “Vanjës” pohon se qytetarët janë totalisht të pasigurt nga shteti!
foto-800x533
Lëvizja BESA:  Samiti i Ministrave të OSBE-së po mbahet nën kulmin e objektit të përfshirë në krim
download
EDITORIAL: Lotaria Shtetërore për herë të parë drejtohet nga një shqiptar. Pse po ngritet kaq pluhër?
Kasami-stadioni
Bilall Kasami: Stadiumi i Tetovës me standarde të UEFA-s! Ne i mbajmë premtimet!

DIASPORA